اگر به دنبال یک روش جایگزین برای درمان بیماری‌هایی مانند افسردگی، اضطراب یا ADHD (بیش فعالی هستید)، ممکن است در جستجوهای خود با نوروفیدبک مواجه شده باشید. نوروفیدبک برای افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی و سیستم عصبی در نظر گرفته شده است.

نوروفیدبک به طور خاص هیچ اختلالی را هدف قرار نمی‌دهد. بلکه، نوروفیدبک الگوهای زمان بندی و فعال سازی را در مغز تغییر می‌دهد. هدف این است که مغز خود را به آرامی ‌به محدوده‌های طبیعی و سالم هدایت کنید و مسیرهای عصبی جدا شده را دوباره وصل کنید. نتیجه این روش، بهبود تنظیمات مغز است که به نوبه خود بر روی علائم مختلف تأثیر می‌گذارد.

نوروفیدبک چیست؟


با اینکه نوروفیدبک ده‌ها سال است که وجود دارد و توسط سازمان‌هایی مانند ناسا و تیم‌های ورزشی حرفه ای مورد استفاده قرار گرفته است، بسیاری از افراد تاکنون چیزی در مورد آن نشنیده اند. اما پیشرفت‌های اخیر علم و فناوری به نوروفیدبک کمک می‌کند تا به طور گسترده تری در دسترس عموم قرار گیرد.

نوروفیدبک زیرمجموعه‌ای از بیوفیدبک است. بیوفیدبک اصطلاحی گسترده برای این ویژگی است که شما می‌توانید یاد بگیرید برخی از عملکردهای بدن خود را از طریق بازخورد در زمان واقعی کنترل کنید. این حالت مانند این است که یاد بگیرید با تماشای میزان تنفس روی صفحه نمایشگر، نفس‌های خود را در دقیقه کاهش دهید.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است که به طور خاص برای مغز شما مورد هدف قرار گرفته است. اغلب اوقات از دستگاه EEG استفاده می‌شود و گاهی اوقات به عنوان بیوفیدبک EEG شناخته می‌شود. در حالی که چندین فرم مختلف نوروفیدبک وجود دارد، رایج ترین شکل آن آموزش امواج مغزی است.

امواج مغزی به الکتریسیته طبیعی گفته می‌شود که همه ما دائماً در مغز خود داریم. این امواج از آهسته تا سریع حرکت می‌کنند و می‌توانند بر احساس ما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، امواج بیش از حد آهسته که در طول روز رخ می‌دهد می‌تواند در تمرکز مسائل موثر باشد. امواج بیش از حد سریع می‌توانند در اضطراب نقش داشته باشند.

غالباً، نوروفیدبک با نقشه برداری از مغز آغاز می‌شود. این کار با اتصال سنسورهایی به پوست سر انجام می‌شود تا خوانش مغز شما در زمان واقعی انجام شود. این کار نشان می‌دهد که این امواج مغزی چگونه و از کجا در مغز رخ می‌دهد. بنابراین نوروفیدبک فرآیند آموزش این امواج است تا عملکرد متفاوتی داشته و منجر به عملکرد مطلوب مغز شوند.

مزایای احتمالی نوروفیدبک 


سلامت کلی مغز 

اکنون می‌دانیم که وقتی صحبت از مغز می‌شود، مغز بزرگتر بهتر است. مغز بزرگتر نشانه ای از یک مغز سالم است. برعکس، کوچک شدن مغز همراه با عوارض دیگر با از دست دادن حافظه ارتباط دارد. مطالعات نشان داده است که همبستگی بین آموزش نوروفیدبک و افزایش ماده سفید و خاکستری در مغز وجود دارد.

به این توانایی برای رشد و تغییر مغز، نوروپلاستیسیتی گفته می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد افراد با مغز بزرگتر و سالم ممکن است در معرض خطر کمتری برای ابتلا به زوال عقل باشند. همچنین ممکن است یادآوری، وضوح، تمرکز و خلاقیت قوی تری را تجربه کنند.

بهبود حافظه 

همچنین مطالعات آموزش نوروفیدبک را با بهبود حافظه مرتبط کرده است. این وضعیت ممکن است در نتیجه افزایش نوروپلاستیسیتی باشد. نوروپلاستیسیتی بیشتر با رشد سیناپسی بیشتر در ناحیه هیپوکامپوس همراه است، بخشی از مغز که برای حافظه کوتاه مدت مانند به خاطر سپردن نام‌ها، تاریخ‌ها و مکالمات، حیاتی است.

یک مطالعه نشان داد که آموزش نوروفیدبک در 70٪ از شرکت کنندگان در مطالعه به طور قابل توجهی حافظه دیداری-مکانی را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده است که آموزش نوروفیدبک ممکن است در برخی موارد از دیگر آموزش‌های شناختی موثرتر باشد.

خواب بهتر 

بسیاری از افرادی که دوره آموزش نوروفیدبک را گذرانده اند، گزارش می‌دهند که کیفیت خواب آنها بهبود یافته است. اغلب اوقات، اختلالات خواب با اختلال در تنظیم امواج دلتا که حرکت آهسته دارند، ارتباط دارد. بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات خواب ممکن است دریابند که در شب امواج کندی ندارند که مغز را به خواب فرو برد. با این حال ممکن است متوجه شوند که در طول روز مازاد این امواج را دارند که منجر به خواب آلودگی یا عدم تمرکز می‌شود آن هم وقتی که زمان هوشیاری است.

افراد دیگر ممکن است دریابند که امواج سریع زیادی را در شب دارند و این درمان به یک مغز پرکار که نمی‌خواهد “استراحت کند” کمک می‌کند. نوروفیدبک می‌تواند به تعادل این امواج کمک کند، که می‌تواند به بهبود کیفیت کلی خواب کمک کند.

اختلال کم‌توجهی – بیش‌فعالی (ADD/ADHD)

بهبود اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی با نوروفیدبک

افراد دارای اختلال کم‌توجهی (ADD) می‌توانند علائم مختلفی داشته باشند. آنها می‌توانند به راحتی دچار حواس پرت، تکانش و بی توجهی شوند با این حال، ADD تنبلی یا مشکل روانی نیست یک مشکل مغزی است. پزشکان می‌دانند که ADD تنبلی نیست. به همین دلیل است که آنها داروهایی را تجویز می‌کنند. برخلاف دارو، نوروفیدبک مغز را آموزش می‌دهد، در نتیجه در علائم ADHD / ADD قابل توجهی بهبود می‌یابد، با نوروفیدبک، افراد می‌توانند کنترل و توجه خود را افزایش دهند. به گفته متخصصان که از نوروفیدبک در درمان‌های خود استفاده می‌کنند، بیش از 85٪ از بیماران مبتلا به ADD / ADHD یاد می‌گیرند که وقتی به طور مداوم با نوروفیدبک تمرین می‌کنند، تمرکز را افزایش دهند ، تکانشگری را کاهش دهند و رفتار خود را مدیریت کنند.

اضطراب 

مبتلایان به اضطراب غالباً دچار خستگی، بی حالی و استرس می‌شوند. برخی به دلیل تمرکز شدید داخلی نمی‌توانند تمرکز کنند. برخی دیگر روی چیزهای خاص وسواس دارند. در صورت ظاهر شدن اضطراب در فرد، وسواس به راحتی تشخیص داده می‌شود. در مواقع دیگر، افراد مضطرب ممکن است آرام به نظر برسند اما مغز آنها هرگز ساکت نمی‌شود. آنها نمی‌توانند از فکر کردن رها شوند. پچ پچ‌های مداوم داخلی می‌توانند به حدی آزاردهنده شوند که خواب آنها را قطع کرده و کیفیت زندگی آنها را دچار اختلال کند. آنها در زمان حال زندگی نمی‌کنند، دائماً نگران آینده هستند یا در گذشته زندگی می‌کنند. كمك به افراد در یادگیری آرامش یا سكوت درونی تا حد زیادی بهترین و موثرترین راه حل برای اضطراب است. یادگیری کاهش اضطراب افراد را امیدوار می‌کند که روی زندگی خود کنترل دارند. بیوفیدبک و نوروفیدبک EEG دو مورد از سریعترین روش‌ها برای آموزش افراد برای یادگیری کمک به خود است. این فناوری‌ها سال‌هاست که با نتایج ثابت و اثبات شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. بله می‌توان یاد گرفت که چگونه اضطراب را کاهش داده و با نوروفیدبک آرامش خود را حفظ کنید.

اوتیسم 

آموزش نوروفیدبک در طی 15 سال گذشته با چندین هزار کودک طیف اوتیسم، توسط صدها پزشک، استفاده شده است. چندین مطالعه تحقیقاتی برای حمایت از این تلاش‌ها منتشر شده است. اولین چیزی که والدین به طور مداوم هنگام شروع آموزش کودکان گزارش می‌کنند، چیست؟ آنها معمولاً متوجه می‌شوند که فرزندشان آرام تر است، احساسات را بهتر مدیریت می‌کند و به همین راحتی تحت فشار قرار نمی‌گیرد. تغییرات زیادی نیز وجود دارد، اما این موارد به طور معمول اولین تغییرات هستند.

اختلال دو قطبی

آموزش مغز از طریق نوروفیدبک به مغز می‌آموزد که یک حالت ثابت را حفظ کند. یادگیری خودتنظیمی ‌به فرد امکان می‌دهد تا به ثبات خلق و خوی دست یابد. پس از شروع نوروفیدبک، بیماران معمولاً اظهار نظر می‌کنند که می‌توانند بار دیگر “به مغز خود اعتماد کنند”. این یعنی چی؟ بیماران دو قطبی که تحت آموزش نوروفیدبک قرار دارند، حساسیت کمتری به تغییرات خلقی، افزایش توانایی تمرکز و کاهش عصبانیت را گزارش می‌کنند. توانایی آنها در عملکرد افزایش می‌یابد زیرا آنها کمتر واکنش پذیر هستند و به طور فزاینده ای قادر به پاسخگویی و عملکرد مناسب هستند.

درد مزمن 

درد یکی از چندین سیستم حسی است که ما را از وضعیت بدن مطلع می‌کند. همانطور که درگیر زندگی روزمره خود هستیم، معمولاً درد را به عنوان یک ناراحتی حداقل، و نه یک اختلال اساسی، در نظر می‌گیریم. خوشبختانه که ما حسگرهای درد خود را داریم آنها هشدار ارزنده ای به ما می‌دهند که باید جلوی خود را بگیریم و از خود مراقبت کنیم. برای درد مزمن، نوروفیدبک می‌تواند به کاهش درد یا شاید نحوه کنترل درد در مغز حتی در موارد شدید کمک کند.

افسردگی

بهبود افسردگی از مزایای احتمالی نوروفیدبک 

هر از گاهی احساس ضعف و افسردگی برای بیشتر افراد اتفاق می‌افتد. معمولاً چنین احساساتی گذرا هستند و فرد می‌تواند به طور طبیعی روحیه خود را بهبود بخشد. با این حال، برخی از افراد نمی‌توانند برای مدت طولانی از حالت افسرده خارج شوند. در این موارد، فرد مبتلا به افسردگی بالینی است. با این حال، تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد افسردگی عصبی است، نه روانشناختی. برخی از الگوهای مغزی اغلب با افسردگی در ارتباط هستند. بنابراین، آموزش مغز از طریق نوروفیدبک توانایی قدرتمندی در درمان افسردگی دارد. با آموزش نوروفیدبک، مغز یک الگوی سالم تنظیم خلق و خو را اعمال می‌کند. بعضی اوقات افراد مبتلا به افسردگی فقط پس از چند جلسه متوجه بهبود می‌شوند. با این حال، برای یادگیری کامل مغز، آموزش بیشتری لازم است. با گذشت زمان، مغز می‌آموزد که خود به خود حالت را تنظیم کند.

صرع / تشنج 

بهبود صرع یا تشنج از مزایای احتمالی نوروفیدبک 

اختلال تشنج را می‌توان به این صورت توضیح داد که مغز ثبات خود را از دست داده است. افراد مبتلا به تشنج می‌توانند مغز خود را از طریق آموزش نوروفیدبک تنظیم و تثبیت کنند. هجده مطالعه تحقیقاتی به خوبی اجرا شده نشان می‌دهد که آموزش نوروفیدبک چگونه می‌تواند در کاهش تشنج موثر باشد.

اختلالات بی خوابی / خواب 

حداقل 40 میلیون آمریکایی سالانه از اختلالات مزمن، طولانی مدت و خواب رنج می‌برند. 20 میلیون نفر دیگر با مشکلات خواب گاه به گاه مواجه می‌شوند. نوروفیدبک ابزاری قدرتمند برای کمک به افراد در به خواب رفتن و خوابیدن است. اکنون بیش از 3000 متخصص مجاز مانند روانشناسان، درمانگران و پزشکان از این فناوری جدید روزانه برای بیماران استفاده می‌کنند. آنها به عنوان یک گروه، پیشرفت‌های قابل توجه و سازگار برای مشکلات خواب بیمار را گزارش می‌دهند. بسیاری از گزینه‌های آموزش مغز می‌توانند به شما کمک کنند و همچنین باعث تغییر در سبک زندگی و تغییر در “بهداشت” خواب می‌شوند. یک پزشک متخصص ماهر نوروفیدبک می‌تواند گزینه‌های مختلفی را با مراجعه به بیماران بررسی کند تا به آنها کمک کند تا مناسب ترین مورد برای مشکل خود را ارزیابی کنند، از جمله چندین فن آوری تنظیم کننده مغز مانند آلفا-استیم و موسیقی مغز.

ناتوانی‌های یادگیری 

بسیاری از روش‌های استفاده شده و ترویج شده برای کمک به افراد دارای اختلال یادگیری برای کمک به فرد در جبران یا یادآوری مشکلات یادگیری وی است. نوروفیدبک در واقع مهارت‌های یادگیری را با آموزش نواحی مغز مربوط به یادگیری یا اجرای مهارت‌هایی مانند ریاضی، خواندن و پردازش شنیداری و بصری بهبود می‌بخشد. مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که چندین منطقه از مغز در روند یادگیری با یکدیگر هماهنگ هستند. این قسمت‌های جداگانه مغز با سرعت بسیار سریع با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. اگر زمان ارتباط حتی کمی ‌متوقف شود، ممکن است اختلال در توانایی یادگیری ایجاد شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این “آموزش اتصال” به طور مداوم مشکلات یادگیری را بهبود می‌بخشد. آموزش نوروفیدبک می‌تواند هماهنگی و ارتباط بین مناطق مختلف مغز را بهبود بخشد. زمانبندی بهتر در مغز تأثیر قابل توجهی در توانایی یادگیری فرد دارد. نوروفیدبک مستقیماً هماهنگی و ارتباط بین مناطق مغز را برای بهبود زمان بندی و در نتیجه یادگیری هدف قرار می‌دهد.

میگرن 

بهبود میگرن از مزایای احتمالی نوروفیدبک 

اگرچه آموزش نوروفیدبک می‌تواند میگرن را در حین بروز متوقف کند، اما قطع میگرن هدف اصلی نیست. آموزش با نوروفیدبک می‌تواند در کاهش شدت و دفعات بروز میگرن در طولانی مدت بسیار موثر باشد و موجب تسکین واقعی افراد مبتلا به میگرن شود. یک مطالعه اخیر بهبود قابل توجهی در میگرن با استفاده از نوروفیدبک را نشان داد. این مطالعه نشان داد که با نوروفیدبک، 70٪ از مبتلایان به میگرن کاهش قابل توجهی در فراوانی میگرن خود دارند.

تفکر وسواسی و OCD 

با وسواس فکری، فرد نمی‌تواند تکرار رفتارهای خاص را متوقف کند یا مغز خود را از تکرار افکار خاص باز دارد. مجموعه قابل توجهی از تحقیقات نشان می‌دهد که مشکلات OCD مربوط به عملکرد مناطق جلوی مغز است. اگر آن قسمت از مغز خیلی کند یا سریع کار کند، فرد قادر به تکرار برخی افکار یا رفتارها نیست. بسیاری از درمانگران و سایر بهداشتی که از نوروفیدبک برای درمان OCD استفاده می‌کنند، پس از آموزش نوروفیدبک، در علائم OCD در بیماران خود کاهش قابل توجهی نشان می‌دهد. افراد مبتلا به OCD اظهار داشتند که پس از آموزش نوروفیدبک، آنها واقعاً نیازی به تلاش برای جلوگیری از افکار و رفتارهای تکراری ناخواسته ندارند. آنها می‌گویند که ذهن آنها بسیار ساکت تر است. با آموزش نوروفیدبک، مغز می‌آموزد که به شرایط متعارف و سالم تری پاسخ دهد.

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) 

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) نوعی اضطراب جدی است که در اثر یک واقعه یا مجموعه ای از حوادث بسیار استرس زا ایجاد می‌شود. افرادی که از PTSD رنج می‌برند به دنبال روشی برای درمان علائم خود هستند و متأسفانه بسیاری از افراد پس از آزمایش انواع روش‌های درمانی و دارویی فقط بهبودی محدودی را تجربه می‌کنند. نوروفیدبک مغز را برای تولید حالت آرام و همچنین تنظیم پاسخ استرس آموزش می‌دهد. علاوه بر این، مناطق خاصی از مغز تحت تأثیر PTSD را می‌توان هدف قرار داد. غالباً، اولین نشانه بهبود این است که بیمار بهتر خواب می‌کند. سپس علائم دیگر شروع به بهبود می‌کنند. پس از آموزش کافی ، فردی دچار PTSD می‌تواند به تنهایی حالت آرام خود را حفظ کند. هنگامی ‌که فردی به این حالت پایدار رسید، می‌توان درمان‌های نوروفیدبک را کاهش داد تا زمانی که هیچ آموزش دیگری لازم نباشد.

آسیب مغزی و سکته 

سکته مغزی و TBI آسیب‌های مغزی دارد. بنابراین، برای درمان آن آسیب‌ها، مغز باید هدف قرار گیرد. با نوروفیدبک، مغز ورزش می‌کند. آموزش مغز کاملاً منفرد است و مناطق خاصی از مغز که تحت تأثیر سکته مغزی یا TBI قرار گرفته اند در طی درمان نوروفیدبک هدف قرار می‌گیرند. غالباً در مورد سکته مغزی و TBI، یک متخصص نوروفیدبک از نقشه مغز qEEG برای تعیین مناطق مورد نظر استفاده می‌کند. انواع مختلفی از علائم را می‌توان از طریق آموزش نوروفیدبک مانند گفتار، حرکت، تنظیم خلق و خو، کنترل رفتار و کاهش سردرد بهبود داد. نوروفیدبک به این دلیل اثر دارد که مغز هر یک از این مسائل را تنظیم می‌کند. برای افرادی که از سکته مغزی و TBI بهبود می‌یابند، آموزش نوروفیدبک می‌تواند به ویژه در بهبود گفتار مفید باشد. در طی آموزش نوروفیدبک می‌توان مناطق خاصی از مغز را که مربوط به گفتار است، هدف قرار داد. به این ترتیب می‌توان مناطق مرتبط با گفتار را تقویت و بهبود بخشید. در حقیقت، برخی از متخصصان مغز و اعصاب معتقدند که نوروفیدبک در واقع نواحی گفتاری آسیب دیده مغز را بازسازی می‌کند به جای اینکه فقط با جبران آسیب مقابله کند.

سو مصرف مواد / اعتیاد 

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که اعتیاد به دلیل عدم انضباط شخصی است، اما اعتیاد از نظر فیزیولوژیکی اتفاق می‌افتد نه روانی. افراد مبتلا به اعتیاد اغلب توسط خانواده و دوستانشان “ضعیف” خوانده می‌شوند، اما اعتیاد یک بیماری است و تغییر آن بسیار دشوار است. معتادان با احساساتی مانند احساس گناه و شرم، خشم و ناامیدی دست و پنجه نرم می‌کنند. اعتیاد یک بیماری مغزی است، یک اختلال سلامت روان است که فرد را به شدت در تمام جنبه‌های زندگی ناتوان می‌کند. علاوه بر این، افراد مبتلا به اعتیاد اغلب از سایر اختلالات بهداشت روان مانند افسردگی، اختلال دو قطبی و اضطراب رنج می‌برند. نوروفیدبک اختلال مغز اعتیاد را هدف قرار می‌دهد. از طریق نوروفیدبک، مغز فرد دوباره آموزش می‌بیند. آموزش نحوه آرامش، تمرکز و آرامش به مغز به فرد کمک می‌کند تا وضوح بیشتری داشته باشد. آموزش نوروفیدبک پایه محکمی‌ را برای ایجاد بهبودی و جلوگیری از عود ایجاد می‌کند. این به شما کمک می‌کند تا ابزاری داشته باشید که برای مقابله درازمدت به آنها نیاز دارید.

درمان نوروفیدبک شامل چه اقداماتی است؟ 


درمان نوروفیدبک شامل چه اقداماتی است؟

یک یا چند حسگر در جای خود بر روی پوست سر و یا لاله گوش قرار می‌گیرند. این حسگرها به دستگاه EEG متصل می‌شوند، که امواج مغزی فرد را بر روی صفحه رایانه به صورت خط، نمودار یا یک بازی ویدیویی ساده نشان می‌دهد. به عنوان مثال، این بازی ممکن است رانندگی با ماشین باشد، یا یک توپ را بالا و پایین بیاورد.

از فرد خواسته می‌شود خط، نمودار یا شی را با مغز خود حرکت دهد. با افزایش فعالیت مغزی مطلوب، بازی ویدیویی سریعتر حرکت می‌کند یا توپ بالا می‌رود. فعالیت نامطلوب مغز باعث کند شدن توپ می‌شود.

به تدریج، مغز الگوهای جدیدی را می‌آموزد. جلسات نوروفیدبک ممکن است 20-60 دقیقه طول بکشد، که معمولاً بین تمرین و استراحت متناوب است. در ابتدا ممکن است یک فرد سه جلسه در هفته یا بیشتر تمرین داشته باشد و در طول زمان جلسات کمتری نیاز خواهد بود.

تعداد جلسات مورد نیاز افراد متفاوت است. ممکن است یک نفر 15 جلسه نیاز داشته باشد و دیگری 40 جلسه یا بیشتر.

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید