سردردهای خوشه‌ای سردردهای شدیداً دردناکی است که به صورت کلاستر رخ می‌­دهد. شما چرخه‌­هایی از حملات سردرد را تجربه می­‌کنید که به دنبال آن دورههای بدون سردرد وجود دارد. دفعات سردردهای شما در طول این چرخه‌­ها متفاوت است.برخی از افراد یک روز در میان و برخی هر روز دچار سردردهای خوشه‌ای می‌شوند. درد ناشی از سردردهای خوشه‌­ای می­‌تواند بسیار شدید باشد. سردردهای خوشه‌ای در سنین نوجوانی و میانسالی شایع هستند اما در هر سنی ممکن است بروز کنند.

همانطور که برای بسیاری از بیماری­‌ها و یا ناراحتی‌­ها، داروها و درمان‌های موثری وجود دارد، شما همچنین می‌­توانید سردردهای خوشه­‌ای را با ترکیب داروهای طبیعی مانند ورزش سبک یا فیزیوتراپی با رژیم غذایی بهتر و سبک زندگی سالم و بدون استرس، درد و ناراحتی خود را برطرف کنید.

انواع سردردهای خوشه‌­ای


­

دو نوع سردرد خوشه­‌ای وجود دارد: اپیزودیک ومزمن

 • سردردهای خوشه‌ای اپیزودیک به طور منظم بین یک هفته تا یک سال و به دنبال آن یک دوره بدون سردرد از یک ماه یا بیشتر رخ می دهد.
 • سردرد خوشه‌ای به طور منظم رخ می دهد بین یک هفته و یک سال، پس از یک دوره بدون سردرد از یک ماه یا بیشتر..

فردی که سردردهای خوشه‌­ای اپیزودیک دارد ممکن است دچار سردردهای خوشه­‌ای مزمن شود و بالعکس.

تشخیص سردرد خوشه‌­ای از انواع دیگر سردردها


تشخیص سردرد خوشه ای از انواع دیگر سردردها

سردردهای خوشه‌­ای معمولاً به طور ناگهانی شروع می­شوند. درصد کمی از افراد قبل از شروع سردرد، اختلالات بینایی شبه هاله‌­ای مانند برافروختگی نور را تجربه می­کنند.

معمولاً سردردها چند ساعت پس از خواب شروع می­شوند و اغلب به قدری دردناک هستند که شما را بیدار می‌کنند اما ممکن است هنگام بیداری نیز شروع شوند. سردرد 5 تا 10 دقیقه پس از شروع سردرد شدید می‌شود. هر سردرد معمولاً چند ساعت طول می­کشد و شدیدترین درد بین 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می­کشد.

سردرد خوشه‌­ای در یک طرف سر اتفاق می­افتد، اما می­تواند در بعضی افراد تغییر جهت دهد، و به طور کلی در پشت یا اطراف چشم قرار دارد. این به عنوان یک درد سوزاننده یا سوراخ کننده ثابت و عمیق توصیف می‌شود. افراد مبتلا به این درد می­‌گویند مثل این است که یک جسم داغ در چشم شما گیر کرده است. درد ممکن است به پیشانی، شقیقه، دندان­‌ها، بینی، گردن یا شانه­‌های همان طرف گسترش یابد

سایر علائم و نشانه­‌ها ممکن است در قسمت دردناک سر مشهود باشد، از جمله:

 • پلک افتاده
 • یک چشم منقبض
 • پارگی بیش از حد از چشم شما
 • قرمزی چشم
 • حساسیت به نور
 • تورم زیر یک یا هر دو چشم شما
 • آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
 • قرمزی یا گرگرفتگی صورت
 • حالت تهوع
 • تحریک یا بی قراری

چه عواملی باعث سردر­دهای خوشه‌­ای می‌­شوند؟


چه عواملی باعث سردردهای خوشه ای میشوند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که در هر حمله بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس بیش از حد فعال می­شود، اگرچه مشخص نیست که چه عواملی باعث این اتفاق می­شود. در هنگام حمله تصور می­شود که هیپوتالاموس مواد شیمیایی (انتقال دهنده های عصبی) آزاد می­کند. این‌ها ممکن است سلول­‌های عصبی مغز را تحریک کرده و باعث درد و سایر علائم شوند. فعالیت بیش از حد عصب همچنین ممکن است باعث بزرگ شدن یا باز شدن رگ‌­های خونی در ناحیه آسیب دیده مغز شود. یک نظریه این است که درد ناشی از بزرگ شدن این رگ‌­های خونی است که سپس بر روی بافت‌های مجاور مغز فشار می‌­آورد که می­تواند باعث درد شود. با این حال، این فقط یک تئوری است و علت دقیق درد مشخص نیست.

هیپوتالاموس بخشی از مغز است که تصور می­شود مربوط به ساعت بدن (ریتم شبانه روزی) است. این ممکن است با این واقعیت مرتبط باشد که بسیاری از افراد مبتلا به سردردهای خوشه‌­ای هر سال در زمان مشخصی دچار درد می­‌شوند و هر حمله سردرد اغلب تقریباً در ساعت مشخصی در روز اتفاق می­افتد.

بیشتر سردردهای خوشه‌­ای بدون هیچ دلیل مشخصی رخ می­دهند. با این حال، برخی از افراد متوجه می‌شوند که ممکن است عاملی باعث سردردشان شود. اگر متوجه شدید که چیزی باعث سردرد می­شود، بهتر است از آن عامل، در طول یک دوره درد (تا زمان بهبودی) خودداری کنید. مثلا:

 • گرم بودن ممکن است باعث تحریک شود، مانند ورزش در یک اتاق گرم یا استحمام گرم.
 • مواد با بوی شدید، مانند حلال‌­ها، عط­­رها، بنزین و غیره

تقریباً تمام افراد مبتلا به سردردهای خوشه‌­ای هیچ اختلالی در مغز ندارند که با اسکن یا آزمایش نشان داده شود. تقریباً از هر 20 نفر 1 نفر از اعضای خانواده سردردهای خوشه‌­ای دارد. به نظر می­رسد در موارد بسیار کمی از سردردهای خوشه‌­ای، تومور در غده هیپوفیز (آدنوم هیپوفیز) یا سایر تومو­رهای مغزی ایجاد می‌شود (هیپوفیز یک غده کوچک در پایه مغز است.) باید تأکید کرد که این یکی از دلایل نادر سردردهای خوشه‌­ای است.

چگونه سردردهای خوشه‌­ای تشخیص داده می‌­شوند؟


پزشک در مورد علائم شما سوالاتی را از شما می­پرسد و شما را معاینه جسمی و عصبی می­کند. این ممکن است شامل ام آر آی یا سی تی اسکن از مغز شما برای رد سایر دلایل سردرد، مانند تومور مغزی باشد.

درمان سردردهای خوشه‌­ای 


درمان سردردهای خوشه ای

درمان شامل تسکین و جلوگیری از علائم سردرد با استفاده از دارو است. در موارد نادر، هنگامی که تسکین درد و درمان پیشگیرانه موثر نیست، پزشک ممکن است جراحی را به شما توصیه کند.

داروهای ضد درد 

داروهای ضد درد پس از شروع درد سردرد شما را تسکین می­دهند. درمان­‌ها عبارتند از:

 • اکسیژن: تنفس 100 درصدی اکسیژن خالص هنگام شروع سردرد می­تواند به تسکین علائم کمک کند
 • داروهای تریپتان: داروی اسپری بینی به نام سوماتریپتان یا سایر داروهای تریپتان رگ­‌های خونی را منقبض میکند، که می­تواند به کاهش سردرد شما کمک کند.
 • دی اچ ای: داروی تزریق شده به نام دی هیدرو ارگوتامین، اغلب می­تواند در طی پنج دقیقه استفاده درد سردرد خوشه‌­ای را تسکین دهد. توجه: دی اچ ای را نمی توان با سوماتریپتان مصرف کرد.
 • کرم کپسایسین: کرم کپسایسین موضعی را می­توان در ناحیه دردناک استفاده کرد.

داروهای پیشگیرانه 

داروهای پیشگیرانه قبل از شرع، سردرد را متوقف می­کنند. این داروها ممکن است 100درصد موثر نباشند، اما می­توانند دفعات سردرد شما را کاهش دهند. این دار­وها عبارتند از:

 • داروهای فشار خون مانند: پروپرانولول یا وراپامیل که رگ‌­های خونی شما را شل می‌­کنند.
 • داروهای استروئیدی، مانند پردنیزون، که التهاب عصب را کاهش می­‌دهد.
 • دارویی به نام ارگوتامین که باعث می‌­شود رگ­‌های خونی شما گشاد نشوند.
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد تشنج، مانند توپیرامات (توپاماکس) و اسید والپروئیک
 • لیتیوم کربنات
 • شل کننده‌­های عضلانی، باکلوفن

فیزیوتراپی برای سردردهای خوشه‌ای

فیزیوتراپی برای درمان سردردهای خوشه‌ای

فیزیوتراپی می‌­تواند درمانی بسیار موثر برای انواع خاصی از سردردها باشد. این یک گزینه قابل اعتماد برای افرادی است که مایل به کاهش دفعات و درد سردرد و سایر علائم مرتبط هستند. اولین قدم برای آسان سازی درمان سردردهای خوشه‌­ای همیشه تعیین علت اصلی است. پس از ارزیابی نوع سردرد شما نشان داده می‌­شود. فیزیوتراپیست‌ها برای ایجاد یک برنامه درمانی متناسب با اهدافتان با شما همکاری می­‌کنند.

فیزیوتراپیست­‌ها در درمان طیف گسترده‌­ای از مشکلات اسکلتی عضلانی تجربه دارند. تمرکز آنها بر روی اختلالات جمجمه و صورت و همچنین فیزیوتراپی ارتوپدی است. این بدان معنی است که آنها می­توانند دانش و مهارت­‌های پیشرفته خود را در مورد شرایط شما استفاده کنند.

فیزیوتراپی­‌ها ارزیابی بالینی را برای تعیین علت درد شما انجام می‌­دهند و برای رفع مشکل با شما همکاری می کنند. آنها همچنین به شما کمک می­کنند یاد بگیرید که چگونه از طریق تغییر ساده در سبک زندگی خود از سردرد پیشگیری و مدیریت کنید.

جراحی

به عنوان آخرین چاره، می‌­توان از روش جراحی برای از کار انداختن عصب سه قلو استفاده کرد. این جراحی می‌تواند باعث تسکین درد دائمی در برخی بیماران شود، اما عوارض جانبی جدی مانند بی حسی دائمی صورت می‌­تواند ایجاد کند.

نکاتی برای جلوگیری از سردردهای خوشه‌­ای: 


با اجتناب از موارد زیر ممکن است بتوانید از سردردهای خوشه‌ای جلوگیری کنید

 • اجتناب از برخی داروها – برخی از گزینه‌­های درمانی، مانند نیتروگلیسیرین استنشاق شده، باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می­‌شود که با حملات سردرد خوشه‌ای مرتبط است.
 • اجتناب از ورزش در هوای گرم – افزایش ناگهانی دمای بدن می‌تواند باعث سردردهای خوشه‌ای شود.
 • ترک سیگار – افراد سیگاری زیاد مستعد حملات سردرد خوشه‌­ای هستند. پرهیز از استعمال دخانیات می تواند به طور قابل توجهی این حملات را کاهش دهد.
 • حفظ روال خواب منظم – سردردهای خوشه­‌ای با تغییرات تصادفی در الگوی خواب همراه است.

از غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی نیترات هستند پرهیز کنید، مانند:

 • بیکن
 • هات داگ
 • گوشت‌های منجمدشده

سردردهای خوشه‌­ای تهدید کننده زندگی نیستند، اما هیچ درمان قطعی برای آنها وجود ندارد. با استفاده از این نکات و روش­‌های درمانی ممکن است با گذشت زمان سردردهای شما کمتر شود و درد کمتری داشته باشد، یا در نهایت به طور کامل از بین بروند.

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید