پاها در تمام طول روز وزن ما را تحمل می‌کنند ، هر جا که بخواهیم ما را می‌برند و بدن ما را به زمین متصل می‌کنند. بعضی از مردم پا را ریشه و مرکز بدن می‌خوانند. اما با توجه به کار ارزشمندی که پاهایمان برای ما انجام می‌دهند ما هیچ کاری برای آنها انجام نمی‌دهیم.

آنها را در کفش خفه می‌کنیم و تا زمانی که برای ما خطر جدی ایجاد نکنند به آنها توجه نمی‌نماییم. نتیجه اینکه در زندگی روزمره از هر 10 نفر 7 نفر به مشکلاتی دچار می‌شوند که کاملاً قابل پیشگیری هستند.

 

یکی از بهترین راه های تشخیص صحیح علت بیماری های پا و همچنین درمان مناسب با توجه به مشکل و شرایط شما مراجعه به کلینیک تخصصی بیماری های پا می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری‌های پا و یا رزرو نوبت با شماره‌های  ٠٢١٦٦٥٧٦٤٢٤ و ٠٩٣٥٩٩٧٧٨٧٠ تماس بگیرید.

در زیر به برخی از بیماری ها و مشکلات پا اشاره می کنیم:

صافی کف پا

اين عارضه که تحت عنوان صاف شدن قوس کف پا نيز خوانده مى‌شود، با عدم وجود قوس رو به بالاى کف پا مشخص مى‌شود. فقدان اين قوس به تنهائى باعث درد و عدم پايدارى پا نمى‌شود، زيرا تعدادى از نژادها به‌طور طبيعى کف پاى صاف دارند. وقتى کف پاى صاف با زاويه‌دار شدن مچ پا به سمت داخل همراه باشد، با پياده‌روى و دويدن درد ايجاد مى‌شود.

 تومور عصبى مورتون (Morton’s neuroma)

تومور عصبى مورتون رشد بافت اطراف عصبى است که انگشت سوم و چهارم پا را عصب‌دهى مى‌کند. وقتى اين تومور عصبى به‌قدر کافى بزرگ شود، مى‌تواند عصب را تحت فشار قرار دهد و اغلب باعث درد شديدى شود. اين درد کاملاً مشخص است. شما معمولاً هنگام قدم زدن با پاى برهنه دردى نداريد ولى با پوشيدن هر کفشى (به‌ويژه اگر تنگ باشد) ممکن است دچار درد ناگهانى و گزگز انگشتان پا شويد. در صورت در آوردن کفش‌ها، با برداشته شدن فشار از روى عصب، درد به ‌سرعت برطرف مى‌شود.

 بيرون‌زدگى قاعدهٔ انگشت شست پا (Bunion)

اين بيرون‌زدگى در اثر رشد استخوانى در قاعدهٔ شست پا ايجاد مى‌شود. اين عارضه از ضعف ارثى انگشتان پا که به انحراف شست پا معروف است، منشاء مى‌گي

رد. اين مسئله باعث مى‌شود که قاعدهٔ انگشت پا به سمت پاى مقابل منحرف شود و نوک انگشت پا به سمت خارج متمايل گردد. وارد شدن فشار به مفصل توسط کفش، باعث رشد استخوانى و التهاب دردناک کيسهٔ اطراف مفصل (بورسيت) مى‌شود. در صورتى‌که اين عارضه درمان نشود، شست پاى منحرف شده به انگشتان مجاور فشار مى‌آورد و روى آنها مى‌افتد و در نقاط مختلفى که تحت فشار کفش است پينه ايجاد مى‌شود. اين عارضه در ميان زنان شايع‌تر است و با پوشيدن کفش‌هاى پاشنه بلند و تنگ بدتر مى‌شود.

 انگشت پاى چکشى

انگشت پاى چکشى يک تغيير شکل دردناک است که اغلب انگشت دوم پا را مبتلا مى‌کند.
انگشت پا به‌علت اتصال ناجور سطوح مفصلى و کوتاهى و ضعف انگشتان و عضلات پا ظاهر چنگالى مى‌يابد. بيماران قند به‌علت آسيب عروقى و عصبى به‌ويژه مستعد بروز انگشت پاى چکشى هستند.

  التهاب فاشياى کف

فاشياى کف پا نوارى از بافت همبند رشته در کف پا است که از انگشت‌هاى جلوى پا به قسمت عقب پاشنه گسترش يافته است. اين فاشيا مانند يک زه کمان قوس کف پا را به سمت بالا نگه مى‌دارد. وقتى به اين فاشياى غيرقابل ارتجاع از طريق تمرينات بدنى بيش از حد يا غير معمول فشار وارد شود، ممکن است کشش بيش از اندازه‌اى به اتصالات باريک آن به پاشنه وارد گردد. اين پديده باعث التهاب و درد مى‌شود.

التهاب فاشياى کف پا عارضه شايعى در دوندگان، افراد فعال از نظر ورزشي، يا کسانى است که اخيراً ميزان تمرينات بدنى خود را افزايش داده‌اند. اين عارضه با درد پاشنه هنگام پياده‌روى يا دويدن مشخص مى‌شود و ممکن است به سمت يک درد مداوم خفيف يا حاد پيش برود. اين عارضه صبح‌ها هنگام بيدار شدن از خواب يا بعد از استراحت شديدتر است. اين عارضه ممکن است در اثر دويدن روى پنجهٔ پا (تپه‌نوردي) يا دويدن در زمين نرم ماسه‌اى ايجاد شود. کفش‌هاى نامناسب از علل ديگر آن است.

ناخن‌های فرورفته در پوست

ناخن‌هايي كه داخل پوست رشد مي‌كنند باعث درد، قرمزي، تورم و حتي عفونت مي شوند. كوتاه كردن بيش از حد ناخن يا صاف كوتاه نكردن آن و پوشيدن كف تنگ، باعث آسيب به ناخن مي‌شود. در موارد خفيف خيس كردن پا در آب گرم، تميز نگه داشتن و گذاشتن يك تكه پنبه زير گوشه ناخن، آن را از داخل پوست بلند مي‌كند. يك عمل جراحي كوچك هم مي تواند كل و يا بخشي از ناخن را از بين ببرد

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن تماس