ماساژ درمانی چیزی فراتر از امری تجملاتی است. این روش یک هنر درمانی قدیمی برای دستکاری بافت نرم توسط متخصصی ماهر و آموزش دیده است. با حرکات و درجات مختلف فشار که بر بدن اعمال می‌شوند، این درمان می‌تواند برای شرایط جسمی و روانی مفید باشد.

تحقیقات نشان می‌دهند ماساژ با فشار متوسط می‌تواند علاوه بر درد و سلامتی عمومی برای افسردگی، اضطراب و استرس نیز مفید باشد. حتی یک ماساژ 10 دقیقه‌ای اثرات مثبتی خواهد داشت. انواع مختلف و رویکردهای منحصر به فردی از ماساژ درمانی وجود دارند. در این مقاله محبوب‌ترین انواع روش‌های ماساژ را بررسی می‌کنیم تا به شما در انتخاب بهترین نوع این درمان کمک نمائیم.

 ماساژ درمانی برای کاهش علائم ناشی از آسیب‌های حاد و مزمن یا استرس در کل بدن مفید است. هر بار که برای ماساژ مراجعه می‌کنید، پزشک درمانی متناسب با بدن و نیازهای شما را طراحی می‌کند.

دکتر فروغ بعد از معاینه دقیق هر بیمار، بهترین روش درمان را برای رفع دردهای اسکلتی عضلانی پیشنهاد می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02166572220 تماس حاصل فرمایید.

ماساژ درمانی در درمان درد و کاهش ورم و جوان سازی پوست


ماساژ درمانی در فرهنگ های سر تا سر دنیا تاریخچه ی طولانی دارد. امروزه، از انواع مختلف ماساژ درمانی برای بسیاری از اهداف سلامتی استفاده می شود مانند تسکین درد، توانبخشی پس از جراحات ورزشی، کاهش فشار، آرامش بخشی، مهار اضطراب و افسردگی و کمک به شادابی بدن.

چه کسانی ماساژدرمانی را انجام می دهند


ماساژورها افرادی هستند که دوره های تخصصی ماساژ را زیر نظر مراکز مورد قبول وزارت بهداشت می گذرانند و گواهی معتبر دریافت می کنند این افراد مجاز به انجام ماساژ هستند ولی جهت درمان بیمار و درواقع ماساژدرمانی نیاز به دوره تکمیلی وجود دارد که ماساژور بتواند زیر نظر پزشک متخصص برای بیمار کار ماساژ درمانی انجام دهد.

فیزیوتراپیست ها علاوه بر تسکین سریع درد از طریق ماساژ بدن، می توانند علت اساسی به وجود آورنده ی درد را نیز مشخص کنند. همکاران فیزوتراپیست به دلیل احاطه علمی به آناتومی و فیزولوژی بدن و شناخت بیماریها به کاربرد ماساژدرمانی احاطه دارند و از این روش برای کمک به درمان بیماران استفاده می کنند.

بنابراین فیزیوتراپیست ها تنها با سطح پوست کار نمی کنند، بلکه ریشه ی مشکل را شناسایی کرده و روی عمق آن کار می کنند، این عمل باعث جلوگیری از بروز دوباره مشکل می شود

مزایای ماساژ درمانی


بر اساس پژوهش‌های انجمن ماساژدرمانی، ماساژدرمانی مزایای متعددی دارد که در ادامه به شماری از فواید ماساژدرمانی اشاره می‌کنیم:

بهبود گردش خون: در نتیجه بهبود گردش خون، عضله‌های حساس شده در اثر فعالیت فیزیکی تسکین می‌یابد.

شل شدن عضله‌ها و بهبود دامنه حرکتی: شل شدن عضله مشکل بی‌خوابی را حل می‌کند.

افزایش میزان اندورفین: افزایش میزان اندورفین در واقع یکی از شاخص‌ترین مزایای ماساژدرمانی است. اندورفین‌ها موادی شیمیایی هستند که توسط بدن تولید می‌شوند و حال بیمار را بهبود می‌بخشند؛ بنابراین ماساژدرمانی به دلیل افزایش اندورفین در مدیریت درد مزمن بسیار مؤثر است.

ماساژدرمانی عصبی ـ عضلانی


ماساژ درمانی عصبی ـ عضلانی، موسوم به میوتراپی نقاط ماشه‌ای، کارآمدترین نوع ماساژ کمر و درمانی برای مدیریت کمردرد است. دانشگاه مدیریت درد امریکا این نوع ماساژ درمانی را به عنوان درمان مؤثر کمردرد ناشی از آسیب دیدگی بافت نرم (برای مثال کشش و ضرب دیدگی عضله) معرفی کرده است.

روش ماساژ درمانی عصبی ـ عضلانی

در ماساژ عصبی ـ عضلانی فشار متمرکز در شدت متناوب بر ناحیه‌های گرفتگی عضلانی اعمال می‌شود. این فشار معمولاً با انگشت، بند انگشت یا آرنج بر روی ناحیه مورد نظر وارد می‌شود. نکته مهم این است که شدت فشار باید به مدت 10 تا 30 ثانیه یکسان باشد.

ماساژ درمانی درد عضلانی را کاهش می‌دهد.

لمس کردن عضله‌های گرفته معمولاً باعث بروز درد می‌شود، این درد از نرسیدن خون کافی به بافت عضلانی ناشی می‌شود. نرسیدن خون کافی به عضله و به تبع آن گرفتگی عضله به نوبه خود فرایند نامطلوب زیر را در پی دارد:

 • چون خون کافی به عضله نمی‌رسد، عضله اکسیژن کافی نیز دریافت نمی‌کند.
 • کمبود اکسیژن باعث تولید اسید لاکتیک در عضله می‌شود.
 • اسید لاکیتک باعث حساس و دردناک شدن عضله پس از فعالیت فیزیکی می‌شود.
 • پس از شل شدن عضله در اثر ماساژ دادن، اسید لاکتیک از عضله خارج می‌شود و به تدریج خون و اکسیژن کافی به آن می‌رسد.

ماساژ درمانی عصبی ـ عضلانی در ابتدا باعث بروز درد می‌شود، اما فشار ماساژ دیسک کمر به تدریج گرفتگی عضلانی را کاهش می‌دهد. تعامل بیمار و متخصص ماساژ درمانی در این مرحله بسیار مهم است و بیمار باید متخصص را از بیش از حد شدید یا ملایم بودن فشار، تشدید یا تسکین درد آگاه کند، ماساژ ماساژور نیز به دقت به صحبت بیمار گوش می‌دهد و در واکنش به سخنان وی میزان فشار را تغییر می‌دهد. فشار ماساژ درمانی نباید بسیار دردناک باشد، اکثر بیماران از اصطلاح “درد خوب” برای توصیف حس ناشی از فشار استفاده می‌کنند.

انتظارهای پس از ماساژ درمانی


هر گونه درد و حساسیت موجود پس از ماساژ درمانی عصبی ـ عضلانی باید به تدریج ظرف 24 تا 36 ساعت از بین برود. عضله‌های گرفته بسته به میزان فشار حدود 4 تا 14 روز پس از ماساژ به نحو قابل توجهی شل و آرام هستند.

انواع ماساژ درمانی


انواع ماساژدرمانی

ماساژ درمانی سوئدی 

ماساژ سوئدی یک ماساژ با سرعت کم است که به دلیل مزایای جسمی و روحی مشهور است. تحقیقات نشان می‌دهند که این نوع ماساژ همانند ورزش یا مدیتیشن هورمون‌های ایجادکننده‌ی حال خوش مانند سروتونین، اکسی توسین و دوپامین را افزایش می‌دهد. همچنین ماساژ سوئدی به کاهش کورتیزول، هورمون استرس تولید شده توسط غدد فوق کلیوی کمک می‌کند.

ماساژ درمانی روشی ملایم برای رفع استرس و اضطراب و همچنین ایجاد آرامش است.

ماساژ درمانی تایلندی

در ماساژ تایلندی که به یوگای تایلندی نیز معروف است به جای استفاده از میز ماساژ از فرد خواسته می‌شود که با لباس روی تشکی بر زمین دراز بکشد. سپس یک ماساژور آموزش دیده به طور فعال با تکنیک‌های خاصی قسمت‌های مختلف بدن را می‌کشد. کشش قسمت‌های خاص برای رفع تنش و افزایش انعطاف‌پذیری بسیار مؤثر است.

تحقیقات نشان می‌دهند که ماساژ تایلندی می‌تواند به بهبود انعطاف‌پذیری و کاهش موارد زیر کمک کند:

 • درد
 • اضطراب
 • گرفتگی عضلانی
 • ناتوانی

ماساژ درمانی شیاتسو 

شیاتسو که تحت عنوان فشار انگشتان نیز شناخته می‌شود یک سبک ماساژ ژاپنی است. ماساژور با استفاده از انگشتان خود به ترتیب از نقطه‌ای به نقطه دیگر در نقاط طب فشاری حرکت می‌کند. این نقاط طب فشاری مربوط به اندام‌های خاصی از بدن (مشابه طب سوزنی) هستند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، طب فشاری برای رفع تهوع، استفراغ و درد و بهبود خواب مفید است.

ماساژ درمانی عمق بافت

در ماساژ درمانی عمق بافت از فشار قوی‌تری برای رسیدن به لایه‌های عمقی‌تر عضله و فاسیا استفاده می‌شود. این نوع ماساژ درمانی می‌تواند برای رفع درد و گرفتگی مزمن مفید باشد.

ماساژ درمانی عمق بافت بر نواحی مشکل‌داری مانند «گره‌های» عضلانی یا بافت اسکار تمرکز می‌کند. رهاسازی این نواحی به کاهش درد و التهاب و بهبود دامنه حرکتی کمک می‌کند. تحقیقات به طور خاص نقش ماساژ درمانی عمق بافت را در درمان درد مزمن پایین کمر بررسی کرده‌اند. نتایج حاصل نشان داده‌اند که این روش در بهبود درد مزمن فوق بسیار مفید است.

ماساژدرمانی عمق بافت

ماساژ درمانی در دوران بارداری

مشکلات اسکلتی-عضلانی در دوران بارداری معمول هستند. با رشد کودک فشار بیشتری بر پایین کمر و سایر مفاصل وارد می‌شود. ماساژ قبل از زایمان فشار ایمن و ملایمی را بر بدن وارد می‌کند. چنین فشاری می‌تواند به آرامش و بهبود گردش خون کمک کند.

اگرچه این دردها و مشکلات با گذشت زمان برطرف می‌شوند، اما ماساژ ممکن است در طول دوران بارداری فرد را تسکین دهد. پیش از اولین ماساژ قبل از زایمان حتماً با پزشک خود مشورت کنید و جهت انجام آن به دنبال ماساژورهای دارای گواهی معتبر و ماهر باشید.

ماساژدرمانی در بارداری

ماساژ درمانی پزشکی

هدف از ماساژ درمانی پزشکی تسکین هدفمند علائم برای برخی از بیماری‌های تشخیص داده شده است. این درمان روی یک ناحیه دارای مشکل مانند کمر یا گردن متمرکز شده است و در کل بدن انجام نمی‌شود.

 

ماساژدرمانی پزشکی

 

ماساژ درمانی پزشکی ممکن است به عنوان یک روش کمکی برای شرایط زیر مورد استفاده قرار گیرد:

ماساژ درمانی سنگ داغ 

ماساژ با سنگ داغ یک روش درمانی عملی است که طی آن متخصص سنگ‌های صاف و داغ را روی بدن قرار می‌دهد. نواحی که تحت این نوع ماساژ درمانی قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • ستون فقرات
 • کف دست
 • کف پا
 • شکم
 • پاها

سنگ‌های گرم به تسکین عضلات و افزایش گردش خون کمک می‌کند. با تسکین بیشتر عضلات ماساژور می‌تواند از فشار کمتری برای ماساژ این نواحی استفاده کند.

 

ماساژدرمانی سنگ داغ

 

تحقیقات بیشتری در خصوص ماساژ سنگ داغ مورد نیاز است، اما نتایج امیدوارکننده‌ای وجود دارند که نشان می‌دهند این نوع ماساژ ممکن است برای افرادی که مبتلا به بیماری کلیوی و تحت دیالیز هستند مفید باشد.

ماساژ درمانی تخلیه لنفاوی 

ماساژ درمانی تخلیه لنفاوی توسط یک ماساژور آموزش دیده برای تحریک سیستم لنفاوی فرد استفاده می‌شود. سیستم لنفاوی از بافت‌ها و اندام‌هایی تشکیل شده است که در دفع مایعات و مواد زائد به بدن کمک می‌کنند. تحریک این سیستم می‌تواند به بهبود گردش خون و کاهش تورم کمک کند.

ماساژورها ماساژ را با یک لمس سبک از مرکز بدن شروع و به سمت خارج حرکت می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهند که این درمان می‌تواند برای بهبود مبتلایان به لنف ادم (مشکل تجمع مایعات در بافت‌های بدن) مفید باشد.

ماساژ پا 

ماساژ پا شامل دستکاری عضلات و بافت‌های نرم پا برای افزایش گردش خون و کمک به کاهش درد است. اما فقط پای شما نیست که از این ماساژ سود می‌برد.

مطالعات نشان می‌دهند که ماساژ پا ممکن است به رفع یا بهبود موارد زیر کمک کند:

 • خستگی
 • خواب
 • درد
 • افسردگی
 • اضطراب

جهت انجام ماساژ پا می‌توانید به یک ماساژور مراجعه کنید یا خودتان این ماساژ را انجام دهید.

ماساژدرمانی پا

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی اصطلاحی است که به طور خاص برای درمان و جلوگیری از صدمات ورزشی استفاده می‌شود. قطعاً این نوع ماساژ تنها برای ورزشکاران حرفه‌ای نیست!

این ماساژ در سه مرحله انجام می‌شود: قبل از رویداد ورزشی، در طول رویداد و پس از آن. ماساژ ورزشی قبل از رویداد ورزشی شامل گرم کردن عضلات و آماده شدن برای این رویداد است. ماساژ در طول رویداد برای بهبود انعطاف‌پذیری و تحرک عضلات و مفاصل جهت داشتن عملکردی بالا انجام می‌شود. ماساژ پس از رویداد نیز اساساً برای خنک شدن، شل کردن عضلات و دفع سموم تجمع یافته در عضلات صورت می‌پذیرد.

اقدامات احتیاطی ماساژ درمانی


قبل از تعیین وقت ملاقات جهت ماساژ درمانی، باید چند نکته را در نظر گرفت.

اگر مشکل یا آسیب اسکلتی-عضلانی دارید که تشخیص داده نشده‌اند یا به بیماری مزمنی مبتلا هستید که فکر می‌کنید ممکن است در اثر ماساژ تحت تأثیر قرار گیرند، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک می‌تواند یک ماساژور مورد اعتماد را به شما معرفی نماید.

توجه داشته باشید با آن که ماساژ عموماً روشی ایمن تلقی می‌شود اما گزارش‌های نادری از لخته شدن خون، آسیب عصبی و شکستگی استخوان در ارتباط با این درمان وجود دارند.

سؤالات متداول


سؤالات ماساژدرمانی

هر چند وقت یکبار باید ماساژ را انجام دهم؟

مشاوره متقابل با ماساژور می‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌ای درمانی متناسب با سبک زندگی و نیازهای جسمی خود ایجاد کنید. ماساژور تیم درمانی در ترمیم، جوانسازی و حفظ سلامت شما مشارکت دارد.

آیا یک جلسه ماساژ درمانی کافی است؟

بله، اگر می‌خواهید ماساژ درمانی را برای کسب آرامش تجربه کنید تنها یک جلسه کافی است. با این حال، برای تأثیر درمانی طولانی مدت ممکن است یک جلسه کافی نباشد.

ماساژدرمانی در هر دو شرایط حاد و مزمن بسیار مفید است. به خصوص اگر به صورت یک سری جلسات درمانی مورد استفاده قرار گیرد و سپس با درمان‌های نگهدارنده یا پیشگیرانه تداوم یابد. شرایط حاد به مواردی گفته می‌شود که اخیراً و طی یک هفته تا یک ماه رخ داده‌اند و می‌توانند شدید تا خفیف باشد اما شروعی ناگهانی دارند. شرایط حاد شامل مواردی از قبیل تصادف رانندگی تا رگ به رگ شدن عضلانی هستند. شرایط مزمن چندین ماه یا سال ادامه می‌یابند.

به راحتی کبود می‌شوم، آیا هنوز هم می‌توانم از ماساژ استفاده کنم؟

باید ماساژور خود را از این موضوع مطلع کنید (این یکی از سؤالاتی است که در فرم سابقه سلامت از شما خواسته می‌شود در اولین ویزیت خود پاسخ دهید). ماساژ درمانی برای افرادی که از بیماری هموفیلی رنج می‌برند توصیه نمی‌شود.

انتظاراتی که می‌توانید از ماساژ داشته باشید 

در اولین جلسه یک فرم محرمانه سابقه سلامت جهت پر کردن به شما داده خواهد شد. ماساژور برنامه درمانی مخصوص شما را ارزیابی و طراحی می‌کند. در صورت ابتلا به هرگونه بیماری یا مصرف داروی خاص این موضوع را به ماساژور خود اطلاع دهید. برای درک کامل موقعیت متقاضی، ماساژور به نگرانی‌ها و نیازهای فردی و سایر عوامل مرتبط با وضعیت گوش می‌دهد. با داشتن اطلاعات مربوط به سابقه سلامتی، ماساژور برنامه درمانی مخصوص شما را طراحی می‌کند تا به نحو مناسبی درمان شوید. این درمان به شما کمک می‌کند تا آنجا که ممکن است به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

 

انتظار از ماساژدرمانی

آیا باید همه شرایط سلامتی خود را درفرم سابقه سلامت ذکر کنم؟

توصیه می‌شود تصویری دقیق از میزان سلامت و صدماتی که دیده‌اید را در فرم سابقه سلامت خود ذکر نمائید. این کار به ماساژور شما این امکان را می‌دهد که مناسب‌ترین و مؤثرترین برنامه درمانی را برای شما طراحی کند.

 آیا قبل از ماساژ باید غذا بخورم؟ 

توصیه می‌شود حداقل 90 دقیقه قبل از ماساژ غذا نخورید. همچنین قبل این مدت تنها صرف یک وعده غذایی سبک توصیه می‌شود.

بدن برای هضم غذا به زمان نیاز دارد. این همان احتیاطی است که هنگام شنا یا ورزش انجام می‌دهید. فرآیند هضم جریان خون را از بافت‌های محیطی دور می‌کند و آن را روی دستگاه گوارش متمرکز می‌کند. از سوی دیگر ماساژ جریان خون را به ناحیه هدف می‌کشاند. بنابراین، حین ماساژ خون از دستگاه گوارش دور می‌شود و باعث هضم ضعیف و بروز ناراحتی احتمالی می‌گردد.

 آیا به آماده‌سازی قبل از ماساژ درمانی نیاز دارم؟ 

مطمئن شوید که نمک اپسوم (یک ظرف 2 کیلویی) در خانه برای مراقبت آب‌درمانی در خانه بعد از درمان دارید. اگر این نمک را در خانه ندارید، مقداری از آن را برای خود تهیه کنید. نمک‌های منیزیم مانند نمک اپسوم با بیرون کشیدن اسیدهای لاکتیک (مواد زائد متابولیک) از بدن در طول یک حمام گرم عضلات و اعصاب را آرام می‌کنند. این حمام می‌تواند مزایای ماساژ را چند برابر کند. برای لذت بردن از اثرات کامل ماساژ می‌توانید حداقل 30 دقیقه زمان جهت استراحت بعد از قرار ملاقات خود برنامه‌ریزی کنید. توصیه می‌شود حداقل 90 دقیقه قبل از ماساژ درمانی غذا نخورید.

ماساژ درمانی چقدر طول می‌کشد؟ 

یک ماساژ معمولیِ تمام بدن حدود یک ساعت طول می‌کشد. یک جلسه ماساژ جزئی گردن و شانه‌ها، کمر یا پاها و کف پاها تنها نیم ساعت طول می‌کشد. با این حال، 60 تا 90 دقیقه برای رسیدن به آرامش مطلوب در نظر گرفته می‌شود. این مدت زمان شامل زمان لازم برای درآوردن و پوشیدن لباس و صحبت با ماساژور درباره برنامه درمانی شما می‌شود.

آیا هنگام ماساژ درمانی احساس ناراحتی خواهید کرد؟ 

به طور کلی، ماساژ حداقل زمانی که روی بافت سالم انجام می‌شود احساس خوبی ایجاد می‌کند. اگر در ناحیه‌ای دچار درد مزمن هستید یا به طور کلی بافتی دردناک است، ماساژ می‌تواند برای چند دقیقه ناراحتی ایجاد کند. ماساژور می‌تواند از تکنیک‌های مختلفی برای به حداقل رساندن ناراحتی و ایجاد بهترین حس در شما استفاده کند.

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید