دررفتگی مفصل آرنج زمانی رخ می رهد که استخوان های تشکیل دهنده ی مفصل آرنج، از جای خود خارج شوند. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که فرد با دست باز به زمین بخورد. مفصل آرنج در بزرگسالان پس از مفصل شانه دومین مفصل با شانس بالای دررفتگی بوده و در کودکان اولین مفصل می باشد.

در کودکان تازه به راه افتاده نیز این عارضه شایع است و زمانی اتفاق می افتد که فردی بخواهد کودک را با گرفتن ساعد او جابه جا کند.

اگر شما یا کودکتان دچار دررفتگی مفصل آرنج شده اید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که آرنج در رفته سریعا درمان نشود ممکن است عوارضی چون گیر افتادگی و فشار به رگ های خونی و اعصاب اطراف را ایجاد کند.

آرنج در رفته را معمولا می توان بدون انجام جراحی جا انداخت ولی در مواردی که در آرنج شکستگی به وجود آمده باشد، جراحی نیز لازم است.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های دررفتگی مفصل آرنج عبارت اند از :

 • درد آرنج شدید
 • بدشکلی واضح مفصل آرنج

کودکان دچار دررفتگی مفصل آرنج، معمولا زمانی که آرنج آن ها حرکت داده شود احساس درد می کنند. کودک در این مواقع از استفاده از دست خود خودداری کرده و آن را کنار بدون خود نگه می دارد.

در برخی مواقع، آرنج فقط به صورت جزئی در رفته است. در رفتگی جزئی به دلیل کشیدگی و پاره شدن رباط ها می تواند باعث درد و کبودی شود.

علت ها و دلایل

در بزرگسالان شایع ترین علل دررفتگی آرنج عبارت اند از :

 • زمین خوردن : زمین خوردن با دست باز می تواند استخوان بازو را از مفصل آرنج خارج کند.
 • تصادف : برخوردی مشابه مورد بالا در این مورد نیز وجود دارد؛ هنگامی که مسافران به جلو پرتاب شده و با دست خود سعی می کنند ضربه را کاهش دهند.

در کودکان یا نوجوانان افتادن بر روی یک دست باز نیز یکی از علل شایع دررفتگی و نیمه دررفتگی آرنج می باشد.

در کودکان نو پا، این اتفاق زمانی می افتد که یک نیرو ی غیر قابل تحمل به آرنج باز وارد شود. علل این اتفاق عبارت اند از :

 • بلند کردن ناگهانی کودک : بلند کردن یا تاب دادن کودک با گرفتن دست او می تواند باعث دررفتگی  مفصل آرنج شود.
 • کشیدن ناگهانی : گرفتن دست کودک به هنگامی که او از روی پله یا گهواره به پایین می پرد ممکن است باعث کشیده شدن ناگهانی دست او شده و منجر به دررفتگی گردد.

عوامل خطر

 • سن : آرنج کودکان نسبت به بزرگسالان از انعطاف پذیری بالا تری برخوردار می باشد. بنابراین دررفتگی مفصل آرنج در افراد جوان شایع تر از بزرگسالان خواهد بود.
 • وراثت : برخی از افراد ، به صورت مادر زادی با رباط های شل تر از حالت عادی به دنیا می آیند.
 • شرکت در فعالیت های ورزشی : بسیاری از در رفتگی های آرنج در اثر فعالیت های ورزشی ایجاد می شوند، به خصوص ورزش هایی که در آن ها آرنج وزن زیادی را متحمل می شود، مانند ژیمناستیک، می توانند خطر زیادی برای در رفتگی داشته باشند

زمان مراجعه به پزشک

اگر خود شما یا فرزندتان از درد شدید رنج برده و یا بدشکلی واضحی در مفصل آرنج او وجود دارد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص

پزشک شما به دقت مفصل آسیب دیده را بررسی کرده و می بیند که دست آسیب دیده سرد یا بی حس نشده باشد (این می تواند علامت فشار آمدن به یک رگ خونی و یا عصب باشد). به منظور تشخیص شکستگی های احتمالی به وجود آمده در مفصل آرنج، احتمالا نیاز به عکس برداری با اشعه ی ایکس خواهید داشت.

راه ها و روش های درمان

دررفتگی مفصل آرنج نیاز به جا انداختن سریع توسط یک فرد آموزش دیده دارد. پس از جا انداختن آن، یخ و دارو به منظور کاهش التهاب و درمان درد آرنج لازم خواهند بود. در برخی موارد نمی توان به کمک دست، در رفتگی را جا انداخت و جراحی لازم خواهد بود. پس از جا انداختن برای مدتی باید آرنج را بسته و از حرکت دادن آن خودداری کرد. پس از این عمل، مهم است که به فیزیوتراپیست مراجعه کرده و تمرینات تقویتی و کششی را به طور کامل انجام داد و دامنه ی حرکتی عادی آرنج را به آن باز گرداند. در فیزیوتراپی همچنین از روش های متعددی برای تسریع فرایند بهبودی و کاهش درد و التهاب استفاده می شود. این تمرینات را می توان در خانه و یا همراه با فیزیوتراپیست انجام داد. در موارد نادر، برای تعمیر رباط های آرنج و جلوگیری از در رفتگی های دوباره، عمل جراحی مورد نیاز خواهد بود.

دارو درمانی

قبل از جا انداختن دررفتگی، ممکن است به شما یا کودک تان دارو هایی برای کاهش درد و شل شدن عضلات بدهند.

فیزیوتراپی

پس از قرار گرفتن دوباره ی استخوان ها در محل خود، شما به انجام تمرینات فیزیوتراپی به منظور بهبودی دامنه حرکتی مفصل و تقویت آن ، نیاز خواهید داشت.

در زیر تعدادی از روش های درمانی فیزیوتراپی برای درمان در رفتگی آرنج آورده شده اند که ممکن است تعدادی از آن ها به طور همزمان روی فرد اجرا شوند :

تحریک الکتریکی اعصاب از روی پوست (TENS)

فراصوت

باز توانی مفصل آرنج

تمرینات فیزیوتراپی

تمرینات مربوط به دامنه ی حرکتی

تمرینات کششی و انعطاف پذیری

تمرینات تقویتی

آگاه سازی بیمار

توصیه های مربوط به باز توانی در محل کار ، فعالیت های روزانه ، ورزش

نوع برنامه ی درمانی تجویز شده برای شما، به وضعیت مشکل آرنج شما، مرحله ی بهبودی و اهداف شما بستگی دارد. روش های درمانی مذکور در بالا، در یک جلسه ی درمانی اجرا نخواهند شد. فیزیوتراپیست، به شما کمک خواهد کرد تا بهترین و مناسب ترین برنامه ی درمانی را برای خود انتخاب کنید.

عمل جراحی

شما ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید اگر :

 • هر کدام از استخوان های در رفته، دچار شکستگی نیز شده باشند.
 • رباط های پاره شده نیاز به اتصال داشته باشند.
 • رگ های خونی و اعصاب آسیب دیده نیاز به ترمیم داشته باشند.

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید