ابراهیم 25 ساله که در اثر صدمه به قسمتی از مغز دچار فلج سمت چپ شده بود و قادر به حرف زدن نبود به کلینیک مراجعه کرد.اوبه شغل صیادی در بندر عباس مشغول بود و در یک حادثه دچار این مشکل شده بود در بندر عباس تحت درمان قرار گرفته بود ولی نتیجه مناسبی از درمان نگرفته بود.در مراجعه به کلینیک پس از بررسیهای دقیق برنامه توانبخشی برای ابراهیم را شروع کردیم .در این برنامه اهداف ما برگشت سیستم گفتار و توانایی حرف زدن و توانایی راه رفتن و برگشت به زندگی قبلی بود .با تیم تخصصی توانستیم وضعیت ابراهیم را بهبودی بدهیم اولین کلمه ای که ابراهیم گفت الحمدلله بود و بتدریج جملاتی را به زبان آورد او دیگر قادر به راه رفتن شده بود و امید او به بازگشت به محیط کار است امروز بیست آذر 92 اورا با برنامه تکمیلی به بندر عباس فرستادم و مطمئنم در آینده نزدیک صیادی را شروع خواهد کرد.

خانم 28 ساله به دلیل درد کف پاهای خود از 2 سال پیش مراجعه نمود. ایشان به پزشکان متعددی مراجعه کرده بودند و در عکس رادیو گرافی و آزمایشات MRI  ، CTSCan  و نوار عصب و عضله هیچ یافته غیر طبیعی مشاهده نشده بود.درمان اینگونه بیماران بسیار دشوار است چرا که روشهای مختلفی برای درمان این بیماران انجام شده است و پاسخی دریافت نشده است . در این شرایط باید آزمایشات و یافته های رادیو گرافی و تمامی شواهد فبلی را فراموش کرد و مجدداً بیمار را مورد ارزیابی قرار داد لذا پس از معاینه مجدداً متوجه دوره های خاموش و بی علامت در بین دوره های علامت دار شدم. از بیمار خواستم دو هفته بعد مراجعه کند در معاینه جدید علائم التهابی در پا مشاهده گردید آزمایش بیمار را تکرار کردیم به طور واضح بیمار روماتیسم مفصلی داشت یک ماه پس از درمان علائم بهبودی نشان داد و خوشبختانه بیمار تحت نظر اینجانب و یکی از همکاران  روماتولوژي قرار دارد و بهبودی خوبی داشته است.

آقای 49 ساله مهندس متالوژی مرداد 92 به کلینیک مراجعه کرد و با شادی و خوشحالی گفت: فکر نمی کردم روشهای طب فیزیکی مرا از سردرد چندین ساله نجات دهد. آمده ام بگویم سپاسگذارم ، یک سال است که پس از درمان با روشهای طب فیزیکی از سردرد چندین ساله خلاص شده ام و امروز فقط برای تشکر آمدم. البته این جمله را از خیلی ها شنیده ام خوشبختانه در کلینیک موفقیتهای زیادی در خصوص درمان سردرد و بخصوص سردردهای میگرنی ، سردردهای فشاری و سردردهایی با نشاء گردنی داشتیم. مادر یکی همکاران جراح چندسال پیش با روشهای طب فیزیکی درمان شد و هر سال این مادر پیام تشکر خود را از طریق فرزندش به من اعلام می کند. بهبود سردرد بیمار و خلاص شدن بیماران از این معضل بزرگ برای من بسیار ارزشمند است.

بیمار مبتلا به پارکینسون از طرف همکار عزیزم جناب آقای دکتر شهیدی ( متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص پارکینسون) جهت درمان توانبخشی به کلینیک اینجانب ارجاع شد. در معاینه ایشان حرکاتی کند داشتند و در شروع حرکات چند ثانیه ای طول می کشید تا حرکت را انجام دهند چند بار در طی یکسال گذشته زمین خورده بودند. برنامه توانبخشی برای ایشان در طی چند دوره انجام شد . خوشبختانه سرعت حرکات بهبودی خوبی پیدا کرده، سابقه زمین خوردن را ندارند و ارتباط بیمار با خانواده و دوستان خوب شده است .

یکی از همکاران دندانپزشک 45 ساله به دلیل سکته مغزی 3 سال پیش به کلینیک مراجعه کرد ، ایشان از یک سال قبل از مراجعه دچار سکته شده بودند و ساکن اهواز بودند در اهواز تحت درمان فیزیوتراپی بودند و متاسفانه نتیجه خوبی از درمان نگرفته بودند پیشنهاد کردم دو ماه تحت درمان کلینیک باشد پس از اتمام دورۀ درمان ایشان به اهواز برگشتند و طبق برنامه کلینیک توانبخشی ایشان ادامه یافت. خوشبختانه ایشان به مطب خود بازگشتند و اکنون بیماران زیادی را به طور روزانه تحت درمان قرار می دهند ، امیدوارم با برنامه مناشب توانبخشی، تمام بیماران سکتۀ مغزی به زندگی عادی خود بازگردند.

خانم 48 ساله ای به دلیل کمردرد مزمن مراجعه نمودند در شرح حال ایشان متوجه  زایمان مکرر و سابقه افتادگی رحم و بی اختیاری ادرار شدم. ایشان اشاره کردند که در هنگام عطسه و سرفه نمی توانند ادرار خود را کنترل کنند، پس از بررسی تستهای آزمایشگاهی و اطمینان کامل از ضعف عضلات کف لگن ، روش بیوفیزیک برای ایشان انجام شد خوشبختانه علاوه بر بهبود کمردرد مشکل کنترل ادرار ایشان نیز به مقدار زیادی بهبود یافت.

 

 

آقاي ۲۵ ساله با درد در دست چپ به من مراجعه نمود علائم خواب رفتگي در دستها پزشكان را مشكوك به سندروم تونل كارپ نموده بود و او را آماده جراحي براي اين بيماري نموده بودند.عدم پاسخ مناسب به درمانهاي متنوع و وجود علائم همزمان در انگشت پنجم دست مرامتقاعد وجود سندروم تونل كارپ نكرد .در معاينه متوجه وجود علامت تينل مثبت در بالاي ناحيه آرنج شدم در عكس راديوگزافي درخواست شده استخوان اضافي بنام اشتروتر اسپر مشاهده شد لذا تشخيص قطعي گرديد و با يك عمل ساده و برداشت خار اشتروتر از ناحيه آرنج مشكل بيمار حل شد و از سر در گمي نجات پيدا نمود .

 

 

خانمی ۳۸ ساله قبل از نوروز ۹۰ با سردرد به اینجانب مراجعه نمود .به همکاران دیگری نیز مراجعه کرده بود و داروی مسکن دریافت کرده بود ولی درد شدیدتر شده بو د  با توجه به یافته هایی که در معاینه مشاهده کردم مشکوک به تومور مغزی شده بودم چون روز آخری بود که  در مطب حضور داشتم  با مرکز ام آر آی تماس گرفتم و تقاضای ام آر آی اورژانسی کردم منتظر شدم تا جواب را بیاورد متاسفانه یهک تومور در مغز داشت با یکی از همکاران جراح اعصاب تماس گرفتم بلافاصله بیمار بستری شد و فردای آنروز جراحی شد خوشبختانه نتیجه عمل خوب بود و تو مور هم پیشرفته نبود و بیمار بهبودی کامل یافت.

 

گاهی زمان بسیار مهم است .شاید اگر این بیمار را نمیدیدم یا می گفتم روز آخر مطب است و مسکن دیگری را دریافت کند تا بعد از تعطیلات  ُ بیماری را از دست می دادیم.

آقای ۶۷ ساله که ۳ ماه قبل از مراجعه دچار سکته مغزی شده بود به کلینیک سکته مغزی ما(مرکز توانبخشی دکتر فروغ) مراجعه نمود در ام آی قسمتی از لب پاریتال مغز ضایعه دیده بود  سمت چپ بیمار کاملا فلج بود و با صندلی چرخ دار مراجعه نموده بود. پس از معاینعه او را در برنامه توانبخشی شامل تحریک مغناطیسی مغز کاردرمانی فیزیوتراپی و ارتوپدی فنی قرار دادیم پس از گذشت چند جلسه او اشاره به دست فلج شده خود کرد وگفت دکتر نگاه کن ُو سپس دست فلج شده را با ذوقدو شوق بالا و پایین کرد بط.ریکه تشخیص دست فلج شده از سالم میسر نبود. بعد از آن پیشرفت سریع او ادامه داشت و امروز بدون داشتن علائم قابل تشخیص با پای خود به کلینیک مراجعه می کند.

 

خانمی ۵۴ ساله با درد ناحیه شانه به مدت ۶ ماه مراجعه نمود در معاینه محدودیت حرکتی به همراه در د درد شانه مشاهده شد دست بیمار تا زاویه ۶۰ درجه بالاتر نمی آمد. تنها بیماری زمینه ای دیابت به مدت ۴ سال بود عکس رادیوگرافی نرمال و یافته های آزمایشگاهی معرف دیابت کنترل شده و قدری چربی بالا بو د .در طی مدت بیماری مراجعاتی به همکاران پزشک داشت و انواع داروها را دریافت کرده بود ده جلسه فیزیوتراپی شده بود ولی نتیجه ای حاصل نشده بود. با توجه به نوع درمانهای قبلی انجام شده برای او روش تکنیک درمان دستی و طب سوزنی را انجام دادم بعد از چند جلسه با خوشحالی به کینیک مراجعه کرد و با دستانی که بالای سر برده بود از در اتاق من وارد شد و گفت آقای دکتر ببین تسلیم شدم حرکت شانه من کاملا خوب شده است.

ميگرن و درمان آن

بيماران زيادي از سر درد ميگرني رنج مي برند خوشبختانه در سالهاي طبابت خودبسياري از بيماران مبتلا به ميگرن را با روشهاي طب فيزيكي و توانبخشي درمان كردم.در اينجا نمونه اي از اين بيماران را مطرح مي كنم.خانمي ۴۵ ساله با سردرد ميگرن به مدت ۲۰ سال به اينجانب مراجعه نمود نوع سردرد او به شكل ميگرن خالص نبود بلكه سر درد از نوع ميكس يا مخلوطي از سر درد ميگرن و سردرد با منشا گردني بود بيمار هر روز دچار سردرد بود و اين سردرد باعث افسردگي و اختلال در زندگي خانوادگي او شده بود .پس از بررسي كامل با روشهاي دستي manipulation و روشهاي ليزر درماني و ماساژ مشكل گردني او حل شد سپس تحت درمان طب سوزني قرار گرفت پس از بيست جلسه طب سوزني سر درد او به ميزان ۹۰ درصد بهبودي پيدا كرد امروزه كه حدود ده سال از درمان اين بيمار مي گذرد دارو يي براي ميگرن مصرف نمي كند و گاهي دچار سردرد خفيف مي شود.

سال ۱۳۸۸ در حدود آذر ماه ۷ بیمار مبتلا به سکته و انفارکتوس نخاع به اینجانب مراجعه نمودند علت همزمانی این هفت مورد هیچگاه برای من مشخص نشد بیماران از اقشار مختلف و با وضعیت اقتصادی متفاوت مراجعه نمودند .هر هفت بیمار فلج کامل نخاعی بودند و از ناحیه ناف به پایین حس نداشتند .بیماران را در برنامه توانبخشی صحیح قرار دادیم یکی از بیماران بدلیل تمکن مالی زیاد در برنامه ما قرار نگرفت و با تهیه منزلی در شمال تهران از تیم دیگری برای درمان بهره مند شد و تمامی وسایل مورد نیاز خود را در خانه فراهم کرد و با هزینه زیاد درمانگران خاصی را به منزل خود آورد .۶ بیمار پس از یکسال توانستند به فعالیت عادی خود باز گردند و امروزه هیچ فردی متوجه بیماری قبلی آنان نمی شود .بیمار هفتم که هزینه زیادی را تحمل نمود به مراکز خارج از کشور هم مراجعه کرد  به هیچ پزشکی اعتماد نکرد و مرتبا به پزشکان متعددی مراجعه نمود  و راه کار پیشنهادی هیچ پزشکی را تا آخر به اتمام نرساند  ولی هیچ نتیجه ای از درمان نگرفت.

بدون شک توکل به خدا واعتماد به پزشک معالج می تواند در نتیجه درمان موثر باشد.

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید