پیروکسیکام یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است. یکی از انواع دوزهای موجود برای پیروکسیکام، ژل موضعی است. ژل پیروکسیکام را روزانه سه یا چهار بار استفاده کنید. آن را به آرامی در ناحیه آسیب دیده پوست ماساژ دهید. دستان خود را پس از استفاده از ژل به خوبی بشویید. ژل پیروکسیکام باعث حساسیت بیشتر پوست شما در برابر نور خورشید می‌شود.

فرمهای دارویی پیروکسیکام موجود 


پیروکسیکام در این اشکال دارویی موجود است. اشکال مختلف داروی پیروکسیکام مزیت‌های خود را دارد.

 • ژل
 • کپسول
 • قرص جویدنی
 • روغن
 • خمیر
 • پودر
 • شیاف
 • ژل ترانس درمال

کاربرد پماد پیروکسیکام چیست؟


کاربرد پماد پیروکسیکام چیست؟

پیروکسیکام دارویی به نام داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است. اغلب از آن به عنوان “ضد التهاب” یا گاهی “NSAID” یاد می‌شود. این ماده با جلوگیری از تولید برخی مواد شیمیایی طبیعی در بدن که باعث درد و التهاب می‌شوند، تاثیرگذار است. ژل پیروکسیکام به شما در کاهش درد و کاهش تورم مفاصل و عضلات در صورت مالش به پوست بر روی ناحیه آسیب دیده کمک می‌کند. برای درمان روماتیسم (درد یا التهاب در استخوان‌ها، عضلات یا مفاصل)، رگ به رگ شدن، کشیدگی و آرتروز خفیف مفاصل (زانو، مچ دست، مچ پا و غیره) استفاده می‌شود.

بروشور این دارو، هنگامی که به صورت موضعی روی پوست قرار می‌گیرد، مربوط به پیروکسیکام است. پیروکسیکام را می‌توان از طریق دهان به صورت قرص و کپسول نیز مصرف کرد، اگرچه داروهای دیگر معمولاً نسبت به آن ترجیح داده می‌شوند.

وقتی پیروکسیکام به عنوان ژل روی پوست قرار می‌گیرد، به جای اینکه روی تمام بدن تأثیر بگذارد، فقط در ناحیه‌ای که آن را استفاده کرده‌اید اثربخش است. این ماده به پوست شما جذب می‌شود و سپس در مناطقی از بدن که التهاب دارد (به عنوان مثال عضله) در اعماق بدن حرکت می‌کند. استفاده از ژل موضعی به این معنی است که مقدار کل پیروکسیکام در بدن شما کم باقی می‌ماند. این به نوبه خود به این معنی است که احتمال اینکه شما عارضه جانبی دارو داشته باشید بسیار کم است. ضد التهاب‌های موضعی مانند پیروکسیکام برای بزرگسالان تجویز می‌شود به طور کلی برای استفاده در کودکان مناسب نیست.

قبل از استفادهی پیروکسیکام 


برای اطمینان از اینکه آیا این روش درمانی برای شما مناسب است، لازم است قبل از شروع استفاده از ژل پیروکسیکام، پزشک اطلاعاتی از جمله موارد زیر را بداند:

 • اگر باردار یا شیرده هستید.
 • اگر آسم یا اختلال آلرژیک دیگری دارید.
 • اگر دچار بیماری پوستی هستید – به عنوان مثال، اگزما.
 • اگر قبلاً به داروی مسکن غیر استروئیدی (مانند آسپیرین، ایبوپروفن، دیکلوفناک و ایندومتاسین) یا هر داروی دیگر واکنش آلرژیک داشته اید.

نحوه استفاده از ژل پیروکسیکام


نحوه استفاده از ژل پیروکسیکام

قبل از شروع درمان، اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته بخوانید. این به شما اطلاعات بیشتری در مورد پیروکسیکام می‌دهد و لیستی کامل از عوارض جانبی را که می‌توانید با استفاده از آن تجربه کنید ارائه می‌دهد.

پزشک به شما می‌گوید که چند بار از این ژل استفاده کنید. این معمولاً سه یا چهار بار در روز است. دستورالعمل‌ها نیز بر روی برچسب بسته چاپ می‌شوند تا در مورد صحبت‌های دکتر به شما یادآوری کنند. اگر فراموش کردید که ژل را در زمان معمول خود بمالید، نگران نباشید، وقتی به خاطر آوردید آن را استفاده کنید و مانند قبل ادامه دهید.

همیشه داروی خود را دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید باید با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید. او به شما خواهد گفت که چگونه باید از داروی خود استفاده کنید.

 • برای استفاده از ژل 0.5٪ پیروکسیکام، با وارونه کردن درپوش پماد ،آن را باز کنید. 3 سانتی متر از این ژل را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
 • ژل را به پوست بمالید تا ژل پخش شود. این کار را سه یا چهار بار در روز انجام دهید. اگر ژل کاملاً پخش نشود، ممکن است لکه‌ی ملایم اما موقتی روی پوست و لباس ایجاد شود.
 • برای رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات باید در عرض یک هفته احساس بهتری داشته باشید. اگر بعد از یک هفته درد کم نشده است، به دکتر داروخانه یا پزشک خود بگویید.
 • بیش از چهار هفته از پیروکسیکام 0.5٪ ژل بدون اطلاع پزشک، استفاده نکنید. داروهای خود را برای پوست شکسته یا آسیب دیده، به عنوان مثال زخم، خراش، عفونت یا درماتیت استفاده نکنید.
 • ژل پیروکسیکام 0.5٪ فقط برای مصارف خارجی است.

بعد از استفاده از پیروکسیکام 0.5٪ ژل 


 • در پماد را همیشه بگذارید.
 • دستان خود را بشویید، مگر اینکه ژل را روی دستانتان مالیده اید.

اگر به طور تصادفی 0.5 Gel ژل پیروکسیکام را قورت دهید 


 اگر مقدار زیادی از داروی شما به طور تصادفی به دهان شما وارد شد، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید یا با نزدیکترین بخش مصدومین بیمارستان تماس بگیرید.

بیشترین بهره گیری از درمان 


بیشترین بهره گیری از درمان ژل پیروکسیکام

سعی کنید از تماس ژل با چشم خود جلوگیری کنید و آن را روی هر قسمت شکسته یا تحریک شده از پوست خود قرار ندهید. اگر این اتفاق به طور تصادفی رخ داد، در اسرع وقت آن را با آب گرم بشویید.

مهم است که هیچ ناحیه ای از پوست را که با ژل درمان شده است با هیچ نوع پانسمان یا باند نپوشانید. دلیل این است که ممکن است پیروکسیکام بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده توسط پوست جذب شود و این می‌تواند منجر به اثرات ناخواسته شود.

پیروکسیکام می‌تواند باعث حساسیت بیش از حد طبیعی پوست شما به نور خورشید شود. از آفتاب استفاده نکنید و تا زمانی که از واکنش پوست خود مطلع نشوید، از هر ناحیه تحت درمان در برابر نور شدید آفتاب محافظت کنید.

هشدارها و اقدامات احتیاطی


اگر به پزشک دیگری یا به بیمارستان مراجعه کردید، به یاد داشته باشید که به آنها بگویید چه داروهایی را از قبل می‌خورید یا استفاده می‌کنید. قبل از استفاده از ژل پیروکسیکام با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما باید قبل از استفاده از ژل پیروکسیکام، باید در مورد اینکه آیا در گذشته یا اکنون از هر یک از شرایط زیر رنج می‌برید ، با خبر باشد:

بیماری کلیوی 

بثورات پوستی تهدید کننده زندگی (سندرم استیونز جانسون، نکرولیز سمی اپیدرم) با استفاده از پیروکسیکام گزارش شده است، که در ابتدا به صورت هدف قرمز رنگ یا لکه‌های دایره ای شکل است که اغلب دارای تاول‌های مرکزی در قسمت تنه‌‌ی بدن است. علائم دیگر برای بررسی شامل زخم در دهان، گلو ، بینی و دستگاه تناسلی یا التهاب ملتحمه (قرمزی و تورم چشم) است. این بثورات پوستی بالقوه تهدید کننده زندگی اغلب با علائم شبیه آنفولانزا همراه است. این بثورات ممکن است به صورت تاول یا لایه برداری از پوست گسترش یابد. بیشترین خطر برای بروز واکنش‌های جدی پوستی در هفته های اول درمان است. اگر با استفاده از پیروکسیکام به سندرم استیونز جانسون یا نکرولیز سمی اپیدرم مبتلا شده اید، نباید در هر زمان مجدداً ژل پیروکسیکام را استفاده کنید. در صورت بروز بثورات پوستی یا این علائم پوستی، فوراً از پزشک مشاوره بگیرید و به او بگویید که این دارو را مصرف می کنید. NSAIDها، از جمله ژل پیروکسیکام، ممکن است باعث آسیب کلیه یا نارسایی کلیه شوند.

خطر سوختگی شدید 

سیگار نکشید و به شعله‌های آتش نزدیک نشوید. پارچه (لباس، تختخواب، پانسمان و غیره) که با این محصول تماس داشته باشد به راحتی می‌سوزد و یک خطر جدی برای آتش سوزی است. شستن لباس و تختخواب ممکن است تجمع محصول را کاهش دهد اما کاملاً از بین نمی‌برد.

کودکان و نوجوانان

ژل پیروکسیکام برای استفاده در کودکان زیر 12 سال توصیه نمی‌شود. لطفاً در صورت مصرف ژل پیروکسیکام و سایر داروهای بدون نسخه که اخیرا کودک شما استفاده کرده‌ است، به پزشک یا دکتر داروخانه بگویید.

بارداری و شیردهی 

اگر می‌خواهید باردار شوید یا از نظر ناباروری تحت بررسی قرار دارید، باید مصرف ژل پیروکسیکام را در نظر گرفت. ژل پیروکسیکام ممکن است خطر سقط جنین در اوایل بارداری را افزایش دهد. اگر باردار هستید یا از کودک شما از شیر مادر تغذیه می‌کند، فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید و یا قصد بچه دار شدن دارید، قبل از مصرف این دارو از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

آیا ژل پیروکسیکام میتواند مشکلی ایجاد کند؟ 


همراه با اثرات مفید آنها، اکثر داروها می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کنند، هرچند همه‌ی افراد آنها را تجربه نمی‌کنند. قسمت زیر حاوی برخی از موارد مرتبط با ژل پیروکسیکام است، اگرچه این موارد معمولاً اتفاق نمی‌افتند. بهترین مکان برای یافتن لیست کاملی از عوارض جانبی مرتبط با ژل، از بروشور اطلاعات چاپی سازنده است که همراه آن است. در صورت ادامه یا ایجاد مشکل با پزشک خود صحبت کنید.

 • سوزش خفیف پوست، مانند قرمزی یا خارش: این باید در طی یک یا دو روز برطرف شود. در صورت ادامه یا بدتر شدن، در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید
 • بثورات پوستی: استفاده از ژل را متوقف کرده و با پزشک خود صحبت کنید
 • مشکلات تنفسی: اگر به آسم مبتلا هستید، علائمی مانند خس خس سینه یا نفس نفس می‌تواند بدتر شود. استفاده از ژل را متوقف کرده و با پزشک صحبت کنید

اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می‌کنید به دلیل ژل باشد، برای مشاوره بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه نگه‌داری پیروکسیکام 


 • همه داروها را دور از دسترس و دید کودکان قرار دهید.
 • در جای خشک و خنک و دور از گرما و نور مستقیم نگهداری شود.

اطلاعات مهم در مورد همه داروها


 • این دارو برای شما مناسب است. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید حتی اگر وضعیت آنها مانند شما باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که فرد تجویز کننده این دارو در مورد سایر داروهایی که استفاده می‌کنید اطلاع داشته باشد. این شامل داروهای خریداری شده و داروهای گیاهی و هومیوپاتی است.
 • اگر گمان می‌کنید شخصی به طور تصادفی مقداری از این دارو را بلعیده است، به بخش حوادث و فوریت‌های بیمارستان نزدیک خود بروید. ژل را با خود ببرید، حتی اگر خالی باشد.
 • اگر تحت عمل یا درمان دندانپزشکی هستید، به شخصی که این روش درمانی را انجام می‌دهد، بگویید از کدام داروها استفاده می‌کنید.
 • در صورت خرید هر دارویی، از دکتر داروخانه مطمئن شوید که استفاده از آن‌ها با سایر داروهای شما بی خطر است.
 • داروهای قدیمی و از تاریخ گذشته‌ی خود را نگه ندارید.

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید