آیا شما هم با این سوال مواجه شده ‌اید که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند باعث تسکین درد زانو یا بهبود آسیب دیدگی آن شود؟ تحقیقات نشان داده است که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند باعث افزایش روند ترمیم تاندون، رباط یا عضله آسیب دیده شود. این مسئله در خصوص آن دسته از بیمارانی که دچار استئوآرتریت زانو و درد مزمن زانو هستند اهمیت بیشتری پیدا می‌‌کند.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چگونه به بهبود بدن کمک می‌کند؟


تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چگونه به بهبود بدن کمک می‌کند؟

بدن با فرایند ترمیم کنندگی طبیعی خود به آسیب دیدگی ایجاد شده یا بیماری واکنش نشان می‌دهد. سلول‌های پلاکت در خون اولین فاکتورهایی هستند که خود را به محل آسیب دیدگی می‌رسانند. پلاکت حاوی مقدار زیادی فاکتور رشد و فاکتور ترمیم کنندگی می‌باشد که به افزایش روند ترمیم و جذب سلول‌های بنیادین کمک می‌‌کند. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت باعث می‌شود که در کنار مکانیسم ترمیم کنندگی طبیعی بدن، غلظت پلاسما در ناحیه مورد نظر افزایش پیدا کند و آسیب دیدگی ایجاد شده هر چه سریع تر بهبود یابد.

فیلم نحوه تهیه و تزریق  پی آر پی prp 

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت باعث کاهش التهاب می‌شود

پس از آن که سرم پلاسمای غنی از پلاکت آماده شد پزشک آن را به طور مستقیم به درون ناحیه ‌ای که شما درد را احساس می‌‌کنید تزریق خواهد کرد. فاکتورهای رشد باعث تحریک بدن می‌شوند تا به تولید فیبروبلاست و سلول‌های اندوتلیال بیشتری بپردازند زیرا به کاهش التهاب کمک می‌‌کنند. فاکتورهای رشد همچنین به بدن کمک می‌‌کنند به تولید عروق خونی جدید بپردازد تا سطح گردش خون در ناحیه آسیب دیده افزایش پیدا کند و بدن بتواند به خارج کردن ضایعات از ناحیه آسیب دیده بپردازد.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به ترمیم بافت آسیب دیده کمک می‌کند

بدن به ترمیم بافت آسیب دیده می‌پردازد اما هنگامی‌ که شما دچار التهاب غضروف در مفاصل خود می‌شوید بدن نمی‌‌تواند اقدامات لازم را انجام دهد. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت باعث افزایش روند بهبود خواهد شد به این ترتیب بدن می‌‌تواند تا حد قابل توجهی به ترمیم آسیب ایجاد شده بپردازد. تحقیقات نشان داده است که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به ترمیم غضروف که به علت برخی بیماری‌ها از قبیل استئوآرتریت یا آرتریت روماتوئید تحلیل رفته است کمک کند.

آرتریت روماتوئید باعث بهبود توانایی عملکردی می‌شود

آرتریت روماتوئید باعث بهبود توانایی عملکردی می‌شود

از آنجایی که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یک روش ترمیم کننده است به بدن برای بازسازی خود کمک خواهد کرد و به این ترتیب توانایی شما برای راه رفتن بهبود خواهد یافت و درد موجود در مفاصل طی مدت چند هفته تا چند ماه پس از تزریق تسکین خواهد یافت. معمولاً در چند هفته اول پس از تزریق شما شاهد کاهش درد خود خواهید بود و طی مدت شش ماه که بدن به تولید بافت سالم می‌پردازد روند بهبودی تکمیل خواهد شد. اکثر زنان و مردانی که دچار درد مفصل هستند به تزریق پلاسمای غنی از پلاکت نیاز دارند تا بهبود پیدا کنند. پزشک از بیمار خود می‌‌خواهد که در فواصل زمانی مشخص برای تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به مطب مراجعه کند تا سلامت مفاصل او تضمین گردد.

هرچه فرآیند درمان سریع تر شروع شود نتایج بهتری به دست می‌آید

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یک روش بسیار موثر در درمان استئوآرتریت به ویژه در مراحل اولیه می‌باشد. با گذر زمان و بالا رفتن سن دیواره غضروف مفاصل شروع به چروکیده شدن و نازک شدن خواهد کرد و اصطکاک میان استخوان‌ها افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی بدن برای جبران وضعیت ایجاد شده به تولید زائده‌های استخوانی خواهد پرداخت که این زائده‌های استخوانی باعث بروز التهاب می‌‌شوند و در نهایت درد و التهاب و باعث ناتوانی جسمی بیمار خواهد شد. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. این روش درمانی همچنین می‌تواند به ترمیم و بازسازی غضروف نیز کمک کند و در نهایت از بروز عوارض حاصل از بالا رفتن سن پیشگیری نماید و روند پیشرفت آرتروز را کند نماید.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یک روش ایمن و موثر و با ماندگاری بالا است

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یک روش ایمن و موثر و با ماندگاری بالا است

معمولاً در مراحل اولیه بیماری افرادی که تحت درمان با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت قرار می‌گیرند شاهد بهبود درد خود خواهند بود و توانایی عملکردی آنها افزایش پیدا می‌‌کند. تزریق پلاسمای غنی از پلاکت یک روش بسیار ایمن است که به صورت سرپایی و در یک محیط استریل انجام می‌شود. از آنجایی که در این روش از نمونه خون خود بیمار استفاده می‌شود ریسک انتقال عفونت یا بروز واکنش آلرژیک به حداقل خواهد رسید. علت موفقیت آمیز بودن و ماندگاری نتایج حاصل از این روش درمانی این است که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند با تسریع روند بهبود به کاهش درد کمک کند. معمولا بیمار طی مدت چند هفته بهبود پیدا می‌کند و روند بهبودی او همچنان ادامه خواهد یافت.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چه تفاوتی با تزریق کورتیزون و انجام عمل جراحی دارد؟


عقیده ای که در ارتباط با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت وجود دارد این است که به جای استفاده از داروها از قبیل استروئید به منظور کاهش التهاب بهتر است از مشتقات خونی بدن هر بیمار استفاده کرد. به این ترتیب است که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به منظور تسکین درد و التهاب استفاده می‌شود. پلاکت موجود در این روش درمانی حاوی فاکتورهای رشد است که به ترمیم بافت آسیب دیده کمک خواهد کرد. اکنون این سوال مطرح می‌شود که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چه تفاوتی با عمل جراحی و تزریق کورتیزون دارد؟ تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در چند روز اول باعث شعله ور شدگی بیماری خواهد شد که این مشکل پس از ۳ تا ۷ روز برطرف می‌‌شود و به تدریج بیمار شروع به بهبودی خواهد کرد. این مسئله دقیقاً در خصوص تزریق استروئید بر عکس عمل می‌کند و پس از تزریق استروئید بیمار به سرعت شاهد بهبود خود خواهد بود اما مزایای حاصل از درمان فقط چند هفته طول می‌کشد و پس از آن درد مجدداً شروع خواهد شد. انجام عمل جراحی نیز باعث می‌‌شود که بیمار به مدت طولانی و حداقل تا چند هفته درد داشته باشد سپس فرایند بهبود او آغاز خواهد شد.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چگونه انجام می‌شود؟

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چگونه انجام می‌شود؟

پس از آن که پزشک به این نتیجه رسید که درد مفصل شما به خوبی به تزریق پلاسمای غنی از پلاکت پاسخ می‌دهد و فرایند درمان را با تهیه نمونه خون شما را آغاز خواهد کرد. برای انجام این کار پزشک از یک سوزن استریل استفاده می‌کند و مقداری خون را از بازوی شما تهیه خواهد کرد سپس نمونه تهیه شده درون دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌‌شود تا تحت سرعت و چرخش بسیار بالا خون و مشتقات خونی از یکدیگر جدا شوند. سپس پزشک به جدا کردن اجزای سلول‌های بنیادین که پلاکت نام دارند خواهد پرداخت. پلاکت به اجزای سلولی صفحه مانند گفته می‌‌شود که درون آنها پر از فاکتورهای رشد می‌باشد و هنگامی‌ که شما دچار آسیب دیدگی می‌شوید بدن به طور طبیعی ارسال خون به ناحیه آسیب دیده خواهد پرداخت به همین دلیل شما شاهد کبودی و تورم آن قسمت خواهد بود. پلاکت‌های موجود درون خون باعث انعقاد خون می‌شوند و از خونریزی جلوگیری خواهند کرد و سپس فرایند ترمیم را آغاز می‌‌کنند. پزشک با ترکیب کردن پلاکت‌ها با مقدار کمی از پلاسمای شما غلظت آن را افزایش می‌دهد و به این ترتیب محلولی که ۱۰ برابر بیشتر از حالت عادی پلاکت دارد را به درون بدن شما تزریق می‌کند. از آن جایی که سرم پلاسمای غنی از پلاکت از نمونه خون خود شما تهیه شده است زیست پذیری بالایی دارد و هیچ گونه واکنش منفی را به وجود نخواهد آورد و بدن نیز سرم دریافت شده را پس نمی‌زند.

دوران بهبود پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چقدر طول می‌کشد؟


دوران بهبود پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت چقدر طول می‌کشد؟

معمولا دوران بهبود پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به صورت سپری می‌‌شود و به طور کلی درد فقط چند روز طول می‌‌کشد و پس از آن فرآیند بهبود آغاز خواهد شد. در صورتی که شما به منظور درمان آرتروز به تزریق پلاسمای غنی از پلاکت پرداخته اید باید انتظار داشته باشید که به مدت ۳ تا ۷ روز دچار مقداری درد و تورم احتمالی شوید. در صورتی که شما برای درمان درد تاندون به پزشک مراجعه کرده اید باید بدانید که نتایج حاصل از درمان معمولاً طی مدت سه تا چهار ماه به دست می‌آید. در خصوص درمان رباط نیز حدود یک تا دو هفته طول می‌‌کشد تا تورم رباط کاهش پیدا کند و درد شما برطرف گردد. به طور کلی و طی مدت چند ماه شما شاهد نتایج اولیه خواهید بود.

پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت باید از انجام دادن چه کارهایی خودداری کرد؟


نکته مهمی که در ارتباط با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت وجود دارد به دوران بهبود و محدودیت‌های حرکتی ناشی از درمان مربوط می‌‌شود. خبر خوبی که باید به شما بدهیم این است که در اکثر موارد که شما تحت درمان با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت قرار می‌گیرید نیاز به انجام دادن اقدام خاصی ندارید. به طور کلی اگر شما به علت تزریق دچار درد شده‌ اید بهتر است و فعالیتهای جسمانی خود را کاهش دهید تا درد شما بهبود پیدا کند و در صورتی که هیچ گونه دردی ندارید می‌توانید به انجام فعالیت‌های خود بپردازید اما از توجه کردن به واکنش بدن تان غافل نشوید.

آیا شعله ور شدگی پس از تزریق در انواع مختلف پی آر پی فرق دارد؟   


دو نوع تزریق پلاسمای غنی از پلاکت وجود دارد که عبارتند از سرخ و کهربایی. منظور از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت سرخ این است که نمونه تهیه شده حاوی گلبول‌های سفید و قرمز می‌باشد و ممکن است فرآیند شعله‌ ور شدگی مدت بیشتری طول بکشد. اما مورد دوم حاوی مقدار کمتری گلبول‌های سفید و قرمز است و می‌تواند باعث بروز شعله شدگی کمتر شود که طی مدت کوتاهی بهبود خواهد یافت. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که شعله ور شد و پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌‌تواند به واکنش طبیعی بدن ارتباط داشته باشد که البته محل تزریق پلاسمای غنی از پلاکت نیز در بروز چنین مشکلی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

عوارض جانبی تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در زانو چیست؟


عوارض جانبی حاصل از تزریق معمولاً خفیف هستند زیرا پزشک از نمونه پلاکت خود شما برای تزریق به درون زانو استفاده خواهد کرد در نتیجه در برخی موارد بسیار نادر ممکن است بیمار دچار واکنش منفی شود. برخی از عوارض جانبی که ممکن است پس از تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به وجود بیاید به شرح زیر می‌باشند:

  • درد موقت در ناحیه زانو ممکن است تا چند روز پس از درمان طول بکشد.
  • التهاب خفیف در زانو که پس از درمان به وجود می‌آید.
  • عفونت
  • تشکیل بافت اسکار در زانوی آسیب دیده

شانس موفقیت درمان با این روش چقدر است؟


شانس موفقیت درمان با این روش چقدر است؟

شانس موفقیت تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به علت استفاده از آن بستگی دارد. به طور کلی تحقیقاتی که در ارتباط با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت انجام شده موارد زیر را تایید نموده است:

  • ۸۰ درصد از بیمارانی که دچار آرتروز خفیف تا متوسط زانو بوده ‌اند طی مدت یک تا دو سال نتایج بسیار خوبی را به دست آورده اند. در مواردی که بیمار دچار آرتروز متوسط تا شدید زانو است در بازه زمانی کوتاه تر نتایج رضایت بخش پایین ‌تری را به دست می‌‌آورد.
  • حدود ۸۰ درصد از بیمارانی که دچار پارگی نسبی رباط و تاندون هستند معمولاً نتایج ماندگار تری را به دست می‌آورند با این حال ممکن است آنها به چند مرتبه تزریق نیاز داشته باشند. در مواردی که بیمار دچار پارگی شدید و کامل شده است احتمال پاسخگویی مناسب بدن به این روش درمانی پایین‌ تر خواهد بود.

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید