هنگامی که پزشک به شما می گوید “مچ دستتان شکسته است”، این جمله می تواند چندین معنی داشته باشد و این به تعریف پزشک از واژه ی مچ بستگی دارد. در این مقاله سعی شده که آناتومی مچ به طور خلاصه بررسی و انواع شکستگی های آن به همراه روش های درمان شکستگی مچ دست، توضیح داده شوند.

جراحان دست، مچ را گروهی از استخوان ها تعریف می کنند که در بین ساعد (زند زیرین و زند زبرین) و استخوان های کف دست (متا کارپ) قرار دارند.

استخوان ها از چند لایه تشکیل شده اند – بخش قشری استخوان، استخوان اسفنجی و مغز استخوان.
 
مفصلی که بیشتر افراد (و پزشکان) به عنوان “مچ” از آن یاد می کنند، در محل برخورد استخوان های زند زیرین و زند زبرین با 8 استخوان کوچک مچ قرار دارد.

این استخوان ها به وسیله ی رباط های (بافت های محکمی که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کنند) قدرتمندی به یکدیگر متصل شده و به نرمی بر روی یکدیگر حرکت کرده و  باعث حرکات  و انعطاف پذیری مچ دست می شوند .

بیشترین تعداد شکستگی استخوان مچ دست ، در استخوان زند زبرین ایجاد می شوند. همان طور که در بالا گفته شد، استخوان زند زبرین، یکی از استخوان های ساعد می باشد.

شایع ترین دلیل شکستگی استخوان زند زبرین، جلوگیری از فشار ناشی از زمین خوردن به کمک دست می باشد. در این موارد، دست و مچ آن در حال جلوگیری از یک آسیب جدی تر به اعضایی از بدن مانند سر، صورت و گردن می باشند.
 
آسیب های دیگری نیز می توانند در اثر زمین خوردن در مچ ایجاد شوند

علائم و نشانه ها

علائم شکستگی مچ دست ممکن است شامل موارد زیر باشند :

•    درد، التهاب و تورم، کبودی و حساسیت نسبت به لمس ناحیه که درست پس از حادثه ایجاد می شود.
•    احساس درد به هنگام دست زدن به ناحیه ی آسیب دیده
•    درد و یا تورم شدید که شما را در استفاده از مچ خود ناتوان کنند
•    ناحیه ای در مچ و یا دست که سرد، رنگ پریده و یا بی حس شده باشد
•    تغییر در شکل و ساختمان کلی مچ

علت ها و دلایل

اصلی ترین علت ایجاد شکستگی مچ دست، زمین خوردن بر روی دست باز می باشد.

پوکی استخوان (عارضه ای که طی آن استخوان ها شکننده و آسیب پذیر شده و خطر ایجاد شکستگی در آن ها بالا می رود) می تواند باعث شود که یک زمین خوردن خفیف و آرام، منجر به ایجاد یک شکستگی در مچ شود. بسیاری از شکستگی های به وجود آمده در افراد مسن و بالای 60 سال سن، به علت زمین خوردن از حالت ایستاده به وجود می آیند.

در صورت قدرتمند بودن نیروی حاصل از حادثه، شکستگی می تواند در استخوان های سالم نیز ایجاد شود. برای مثال، تصادف با خودرو و یا افتادن از روی دوچرخه، می توانند نیروی لازم برای شکستن مچ دست را فراهم کنند.

با این حال سلامت استخوان ها همچنان یک عامل مهم جلوگیری کننده از شکستگی می باشند. مچ بندهای ایمنی می توانند به کاهش شدت شکستگی و جلوگیری از برخی از آن ها کمک کنند ولی نمی توان به کمک این وسایل، به طور کامل از شکستگی مچ دست جلوگیری کرد.

تشخیص

پزشک شما در مورد علائم ایجاد شده و چگونگی به وجود آمدن آسیب، سوالاتی را از شما خواهد پرسید. او همچنین شما را معاینه کرده و ممکن است آزمایشاتی از قبیل آزمایشات زیر را برای شما تجویز کند :

•    عکس برداری از مچ به وسیله ی اشعه ی ایکس
•    سی تی اسکن، که به کمک اشعه ی ایکس و یک رایانه، تصاویر دقیق و با جزئیات بالایی را از استخوان ها ارائه می دهد
•    ام آر آی (MRI)، که در آن از یک میدان مغناطیسی قدرتمند و امواج رادیویی به منظور ارائه ی تصاویر دقیق از استخوان ها، استفاده می شود.

راه ها و روش های درمان

اگر دو طرف شکستگی از جای خود خارج شده و به درستی در رو به روی یکدیگر قرار نداشته باشند، پزشک می بایست ابتدا آن ها را به محل خود باز گرداند (به این عمل جا انداختن شکستگی می گویند). بسته به میزان درد و تورم ایجاد شده در فرد، ممکن است قبل از انجام این عمل، به شل کننده های عضلانی، دارو های مسکن و بی حسی و یا حتی بیهوشی عمومی نیاز باشد.

عدم تحرک

به منظور بهبودی صحیح یک شکستگی در دست و یا مچ شما، بسیار ضروری است که آن استخوان تا مدتی در یک محل ثابت نگه داشته شده و کاملا بی حرکت باشد. بدین منظور، می توان از شکسته بند و یا گچ گرفتن استفاده کرد.

دارو درمانی

به منظور کاهش درد مچ دست ، پزشک شما ممکن است دارو های مسکن درد بدون نیاز به نسخه از قبیل استامینوفن، ایبوپروفن و یا ناپروکسن سدیم را توصیه کند. اگر درد شما بسیار شدید باشد، ممکن است به استفاده از دارو های مخدر نیاز پیدا کنید؛ مانند کدئین.

فیزیوتراپی و باز توانی

پس از باز کردن گچ شکستگی مچ دست، شما به احتمال زیاد به انجام تمرینات باز توانی و یا فیزیوتراپی به منظور باز گرداندن تحرک و کاهش خشکی در مچ و دست خود نیاز خواهید داشت. باز توانی می تواند کمک زیادی بکند، ولی همچنین ممکن است تا چندین ماه  و یا حتی بیشتر از چند ماه برای بهبودی کامل آسیب های شدید زمان نیاز داشته باشد.

جراحی و دیگر روش های درمانی

در صورتی که روش های بدون جراحی مانند عدم تحرک پاسخ گو نباشند، ممکن است فرد نیازمند جراحی بوده و لازم باشد که برای حفظ موقعیت صحیح استخوان ها در طول بهبودی، از پیچ و پلاک کردن آن ها و یا پیوند استخوان استفاده شود. این روش های درمانی نیازمند جراحی، در صورتی لازم خواهند بود که شما یکی از موارد زیر را داشته باشید :
•    شکستگی های متعدد
•    شکستگی جا به جا شده و یا بی ثبات
•    تکه های شل شده ی استخوان که ممکن است وارد یک مفصل شوند
•    آسیب به رباط های مجاور
•    شکستگی هایی که به داخل مفصل نیز وارد شده اند
•    شکستگی هایی که در اثر حوادث شدید ایجاد شده اند.

در برخی موارد، جراح به کمک کار گذاری وسایلی در خارج از بدن، می تواند استخوان شکسته را بدون تحرک نگاه دارد. این وسایل از یک قاب فلزی و دو یا چند پیچ تشکیل شده اند که از یک طرف شکستگی و از طریق پوست وارد استخوان شده و آن را ثابت نگه می دارند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن تماس