تحریک غیر تهاجمی مغناطیسی و الکتریکی مغز rTMS,tDCS:

این روش درمانی با عنوان Neuromodulation شناخته می شود.اولین بار در کشور و در مرکز دانشگاهی توسط اینجانب در سال 1386 راه اندازی شد و این روش در کارگاههای متعددی به همکاران آموزش داده شد. توصیه اینجانب به همکاران محترم این است که حتما دوره های آموزشی را طی کنند و سپس به انجام این روش بپردازند قطعا نتیجه بهتری خواهند گرفت.

داشتن تبحر کافی در انتخاب محل درمان و انتخاب پروتکل درمانی و همچنین بکارگیری تیم توانبخشی توانمند همزمان با ارائه این نوع درمان ضروریست.

لذا انجام این روش باید توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی که تسلط کافی به این روش داشته و نسبت به مدیریت ارائه روشهای توانبخشی در زمان مناسب دارای برنامه هستند ضرورت دارد.

در روش rTMS از مغناطیس و در روش tDCS از جریان بسیار ضعیف در حد میکروآمپر برای کمک به سلولهای مغزی استفاده می شود.

تحریک مغناطیسی مغز در درمان سکته مغزی، پارکینسون، ام اس MS، ضایعه نخاعی، کنترل درد، ضایعه مغزی، سندروم نویسندگان، ترک اعتیاد به سیگار و مواد مخدر و کاهش اشتها د جهت کاهش وزن موثر بوده است.

تحریک مغناطیسی مغز روشی کاملا بی خطر و تایید شده توسط سازمان غذا و دارو FDA آمریکا و CE اروپا می باشد. بیشترین عارضه آن سردرد است که به استامینوفن جواب می دهد گزارش هایی از تشنج خفیف وجود داشته که خطر ساز نبوده و قابل کنترل است.

تحریک مغناطیسی مغز در چه کسانی نباید انجام شود:

در کسانیکه سابقه تشنج داند یا وسیله فلزی روی سرشان قرار گرفته است یا قلب آنها با باطری کار می کند توصیه می شود تحریک مغناطیسی مغز انجام نشود.


کاربرد تحریک مغناطیسی مغز در سکته مغزی:

تحریک مغناطیسی مغز در سکته مغزی در موارد زیر کاربرد دارد:

  • بهبود عملکرد دست و پا.
  • بهبود اختلالات گفتاری و بهبود تکلم.
  • کاهش اسپاستیسیتی.
  • بهبود اختلالات شناختی مانند نگلکت و اپراکسیا.
  • کنترل درد.

تلفن نوبت دهی:66572220

 

 

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید