پژوهشگران متوجه شده‌اند که ورزش دونفره مزایای متعدد و شگفت‌انگیزی دارد. هر روزه صدها نفر در سراسر کشور برای حفظ سلامتی و تناسب اندام خود به باشگاه می‌روند، تشک‌های یوگا را روی زمین پهن می‌کنند، در پیاده‌روها با سرعت پیاده‌روی می‌کنند و در چالش‌های جدید تناسب اندام ثبت‌نام می‌کنند.اما شاید این افراد ورزش و برنامه‌های مفید برای سلامتی‌شان را به تنهایی انجام نمی‌دهند.

در این نوشتار متوجه می‌شوید که چطور می‌توانید از ورزش و برنامه‌های تناسب اندام هم برای سلامتی‌تان بهره بگیرید و هم رابطه‌ عاشقانه‌تان را تقویت کنید. چرا دست همسرتان را نگیرید و از او نخواهید که در کنارتان ورزش کند؟ شواهد موجود حکایت از آن دارد که دوش به دوش یکدیگر ورزش کردن باعث می‌شود که همسران در سختی‌ها پشت و پناه هم باشند.[www.lovesradio.com]

مزایای ورزش دونفره عبارت است از:

1ـ ورزش دونفره کمک می‌کند که رابطه‌تان رضایت‌بخش‌تر و شادتر شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که همسران بعد از شرکت کردن دو نفره در یک فعالیت یا چالش بدنی هیجان‌انگیز رابطه‌شان را رضایت‌بخش‌تر می‌یابند و عشقشان نسبت به همسرشان قوی‌تر می‌شود. ورزش یک نمونه‌ عالی از این فعالیت‌های نشاط‌آور است که از چنین مزایای فوق‌العاده‌ای برخوردار است. بیشتر از آن که جدید یا چالش‌برانگیز بودن فعالیت بدنی اهمیت داشته باشد، این جنبه‌ی تحریک‌کنندگی فیزیولوژیک ورزش است که جذابیت عاشقانه به ورزش دونفره می‌دهد. تعیین کردن یک هدف مشترک، برای مثال تمرین کردن برای مسابقه سه‌گانه یا دوی 5 کیلومتر، دویدن در کنار یکدیگر، رقص دونفره یا شب‌ها با هم پیاده‌روی و

ورزش کردن رابطه‌ی عاشقانه را محکم‌تر می‌کند. [www.psychologytoday.com]

2ـ ورزش دونفره تاثیرگذاری و بازدهی ورزش را افزایش می‌دهد. یکی از مفاهیم شناخته شده‌ی روانشناسی اجتماعی این است که صرف وجود یک نفر بر توانایی فرد برای انجام یک فعالیت اثر می‌گذارد. حتی اگر در انجام دادن یک ورزش خاص به مهارت رسیده باشید، چنانچه عشقتان هنگام ورزش کردن کنارتان باشد، حضور معشوق تاثیری باورنکردنی بر خروجی انرژی‌تان می‌گذارد. حضور دلدار حتی بدون آن که خودتان متوجه شوید، سرعتتان را بیشتر می‌کند. از سوی دیگر اگر یادگیری یک حرکت ورزشی را به تازگی شروع کرده باشید یا هنوز بر دستگاه اسکی فضایی جدیدتان مسلط نشده‌اید، بهتر است فعلاً در تنهایی ورزش کنید.

حضور همسرتان در این شرایط توانایی‌تان را برای به پایان رساندن این فعالیت چالشی جدید مختل می‌کند. مدتی به خودتان فرصت بدهید تا در این ورزش جدید مهارت پیدا کنید، بعد از همسرتان بخواهید که در کنارتان باشد تا عملکردتان در حضور او بهتر شود.

3ـ ورزش دونفره همسرتان را عاشق‌تر و شیداتر می‌کند: ورزش کردن علائم برانگیختگی فیزیولوژیک، مانند عرق کردن دستها، تپش قلب و تنگی نفس را ایجاد می‌کند. این علائم از بسیاری جهات بازتابی از شور و هیجان جذابیت عاشقانه است.

جالب آن که افراد این دو را به راحتی با هم اشتباه می‌گیرند و علائمی را که در اثر ورزش کردن ایجاد شده، به اشتباه به تحریک جنسی ناشی از عشق ربط می‌دهند. از این پدیده به نفع خودتان بهره بگیرید و از عشقتان دعوت کنید تا در کنارتان ورزش کند.

چه نتیجه‌ای از این ورزش دونفره می‌گیرید؟ جذابیتتان از نظر همسرتان صدچندان خواهد شد.

4ـ رسیدن به اهداف تعیین شده برای تناسب اندام: چنانچه همسران برای سلامتی و تناسب اندام خود و همسرشان اهمیت قائل باشند، راحت‌تر می‌توانند به اهداف تعیین شده برسند.

نتایج مطالعه‌ای که بر روی زوجین انجام شد، حکایت از آن دارد که شوهران با وزن متوسطی که به تناسب اندامشان اهمیت می‌دهند، اگر همسرشان برای رسیدن به اهدافشان از آنها حمایت کند و تشویقشان کند، با پشتکار بیشتری ورزش می‌کنند. سهیم شدن در پستی و بلندی‌های پیاده‌روی روزانه‌ی صبحگاهی، دوچرخه‌سواری سخت یا کلاس زومبای نفس‌گیر محیط ایده‌آلی را برای تشویق کردن همسر ایجاد می‌کند. اما مراقب باشید که در راه رسیدن به اهداف ورزشی‌تان بیش از حد یا منحصراً به همسرتان متکی نشوید. “برون‌سپاری” تلاش‌های ذهنی لازم برای محقق کردن اهداف ورزشی موجب می‌شود که تلاش‌های ذهنی خودتان کاهش یابد.[www.fitnessmagazine.com]

5ـ ورزش دو نفره پیوند عاطفی را تقویت می‌کند: ورزش کردن در کنار هم محیطی را ایجاد می‌کند که به هماهنگ شدن کنش‌هایتان کمک می‌کند. برای مثال وزنه‌ها را هماهنگ با همسرتان بلند می‌کنید، سرعت دویدن یا راه رفتنتان را با هم هماهنگ می‌کنید یا توپ پزشکی را با یک ضرباهنگ پرتاب می‌کنید و می‌گیرید.

چنین رفتاری هماهنگی غیرکلامی یا تقلیدی را به وجود می‌آورد که برای هر دو همسر مفید است.[www.physiotherapyjournal.com]

6ـ همسانی و تقلید غیرکلامی موجب می‌شود که دو نفر به لحاظ عاطفی با هم هماهنگ شوند. همسرانی که ورزش دونفره را تجربه می‌کنند، متوجه می‌شوند که پیوندشان با همسرشان بسیار قوی‌تر از پیش شده است. ورزش دونفره فرصت ایده‌آلی برای تقویت رابطه‌ عاشقانه و بهبود سلامتی است.

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید