پاها بخش مهم و لاینفکی از زندگی روزمره هستند و به همین دلیل فشار فراوانی را تحمل می‌کنند و به شدت فرسوده می‌شوند. یک انسان معمولی طبق برآوردها تا سن 50 سالگی75000 مایل راه می‌رود.

به دلیل استفاده مداوم و مکرر از پاها احتمال دارد که در طول عمرتان به مشکلات مختلف پا دچار بشوید. مشکلات پا انواع، علائم و شدت گوناگون دارد. چنانچه عارضه پا آن‌قدر شدید بود که زندگی روزمره‌تان را مختل کرد یا درمان‌های خانگی کمکی به تسکین آن نکرد، باید به کلینیک پا مراجعه کنید. در این مقاله با مشکلات مختلف پا و روش‌های درمان آنها در کلینیک پا آشنا می‌شوید.

در کلینیک پا چه بیماری‌هایی درمان می‌شود؟


بسیاری از اختلال‌های پا را می‌توان با موفقیت از طریق عوض کردن کفش یا استفاده از کفی و وسایل دیگر درمان کرد، کفی یا ارتز به منظور تغییر موقعیت یا دامنه حرکتی پا داخل کفش گذاشته می‌شود تا به این ترتیب فشار از روی مفصل‌های آسیب دیده یا ناحیه‌های دردناک برداشته شود.

فیلم نحوه ارزیابی و اسکن پا ،ساخت کفی و کفش طبی در کلینیک پروفسور فروغ تلفن رزرو نوبت 66572220 

تزریق داروی بی‌حسی در ناحیه دردناک یا مفصل درگیر غالباً درد را تسکین می‌دهد و گرفتگی عضلات را برطرف می‌کند تا بیمار بتواند مفاصلش را راحت‌تر حرکت بدهد. همچنین گاهی اوقات کورتیکواستروئید به منظور کاهش التهاب در پا تزریق می‌شود. چنانچه این درمان‌ها موفقیت‌آمیز نباشد، ضرورت می‌یابد که جراحی برای بهبود عملکرد و هم‌ترازی مفصل و تسکین درد انجام شود.

پای ورزشکاران

درمان پای ورزشکاران در کلینیک پا

خارش، تیر کشیدن و سوزش پا و پنجه از نشانه‌های عارضه پای ورزشکاران محسوب می‌شود. این عارضه مسری پس از تماس با قارچ‌ها، معمولاً در محیط‌های مرطوبی مانند رختکن، حمام عمومی و استخر بروز می‌یابد.

همچنین ممکن است پای‌تان تاول بزند، ناخن‌های‌تان خشک و شکننده بشود و ترک بخورد و پوست پاهای‌تان خشک و قرمز بشود.

درمان بعضی موارد پای ورزشکاران دشوار است. درمان این عارضه با مصرف داروهای غیرتجویزی شروع می‌شود. برخی بیماران برای درمان عارضه شدید پای ورزشکاران به داروهای تجویزی نیاز پیدا می‌کنند.

تاول

تاول کیسه‌های برآمده مملو از مایعی است که می‌تواند روی پا ایجاد شود. تاول عارضه دردناکی است که پیامد راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت، پوشیدن کفش نامناسب یا عرق کردن پا است.

تاول معمولاً عارضه جدی نیست و می‌توان آن را در خانه درمان کرد. بهتر است اجازه بدهید که تاول به طور طبیعی بهبود پیدا کند و روی تاول را پانسمان کنید تا فشاری به آن وارد نشود. فقط در صورت لزوم می‌توانید تخلیه را با یک وسیله استریل شده مناسب تخلیه کنید. وقتی تاول را تخلیه کردید، پای‌تان را پانسمان کنید و تا زمانی که التیام نیافته است، پماد آنتی بیوتیک روی آن بزنید.

اگر تاول پس از گذشت مدتی طولانی از بین نرفت یا با علائمی مانند علائم آنفلوآنزا همراه بود، حتماً به کلینیک پا مراجعه کنید.

انحراف انگشت شست

درمان انحراف انگشت شست در کلینیک پا

بونیون یا انحراف انگشت شست به برجستگی در کنار انگشت شست گفته می‌شود. در این حالت انگشت شست به طرف انگشتان دیگر می‌چرخد و در نتیجه راه رفتن برای بیمار دردناک می‌شود. بونیون موجب التهاب و تحریک انگشت شست و انگشت دوم می‌شود.

انحراف انگشت شست می‌تواند نتیجه ساختار ارثی پا باشد و پوشیدن کفش تنگ و نامناسب یا ایستادن طولانی مدت آن را تشدید می‌کند. پوشیدن کفش مناسب و اندازه و مصرف داروهای مسکن بدون نسخه راه‌حل‌های ساده‌ای برای درمان انحراف شست پا است، البته برخی بیماران برای برخورداری از درمان‌های جدی‌تر باید به کلینیک پا مراجعه کنند.

میخچه

پوست انگشتان یا کف پا به صورت دایره‌ای ضخیم می‌شود و در نتیجه میخچه ایجاد می‌شود. بدن میخچه را به منظور جلوگیری از تاول زدن پا ایجاد می‌کند و میخچه‌ها در بدو تشکیل معمولاً دردناک نیستند.

انگشت چکشی، انحراف انگشت شست یا پوشیدن کفش نامناسب می‌تواند باعث میخچه زدن پا بشود. میخچه به مرور زمان تحریک می‌شود و به درمان نیاز پیدا می‌کند.

درمان‌های غیرتجویزی مانند چسب میخچه  فشار را از روی میخچه برمی‌دارد تا میخچه التیام پیدا کند. البته ممکن است پزشک توصیه کند که عمل جراحی برای برداشتن میخچه انجام شود.

التهاب پلانتار فاسیا

التهاب پلانتار فاسیا با درد در کف پاشنه یا بخش میانی پا همراه است. این عارضه زمانی بروز می‌یابد که رباط پلانتار فاسیا به دلیل پوشیدن کفش صافی که از قوس کف پا حمایت نمی‌کند، ایستادن مداوم، دویدن مسافت طولانی، اضافه وزن یا دیگر مشکلات پا تحریک شود.

این التهاب گاهی به مرور زمان ایجاد می‌شود و درد آن از درد خفیف تا درد شدید و تیر کشنده متغیر است. درد پس از استراحت کردن طولانی مدت شدیدتر می‌شود. از درمان‌های خانگی این عارضه می‌توان به گذاشتن یخ، مصرف داروهای ضدالتهاب و انجام حرکات کششی روزانه اشاره کرد. تزریق کورتیکواستروئید، فیزیوتراپی، تجویز ارتز یا جراحی نیز در کلینیک پا برای درمان التهاب پلانتار فاسیا انجام می‌شود.

خار پاشنه

درمان خار پاشنه در کلینیک پا

درد، التهاب یا حتی برجستگی استخوانی در جلوی پاشنه می‌تواند از علائم خار پاشنه باشد. خار پاشنه به دلیل تشکیل شدن رسوب کلسیم بین پاشنه و قوس کف پا ایجاد می‌شود.

خار پاشنه به دلیل احساس درد در پاشنه یا حین معاینه برای ارزیابی عارضه دیگری مانند التهاب پلانتار فاسیا تشخیص داده می‌شود. تشخیص دادن خار پاشنه برای خود بیماران دشوار است.

برای درمان خار پاشنه لازم است که از مناسب بودن کفش‌تان مطمئن شوید و در صورت بروز درد پاشنه به پزشک مراجعه کنید. خار پاشنه را می‌توان با کمپرس سرد، مصرف دارو، فیزیوتراپی و احتمالاً جراحی درمان کرد.

انگشت چنگالی

انگشت چنگالی یا پا چنگالی به حالتی گفته می‌شود که مفصل اول انگشت رو به بالا و مفصل دوم انگشت رو به پایین برود.

انگشت چنگالی می‌تواند به صورت ناگهانی بروز یابد یا مادرزادی باشد. این عارضه ممکن است با درد و ناراحتی همراه باشد و می‌تواند نشانه عارضه جدی‌تری مانند روماتیسم، دیابت یا فلج مغزی باشد.

ممکن است هیچ‌گاه متوجه علت بروز عارضه انگشت چنگالی نشوید، در هر صورت لازم است که برای تشخیص و درمان عارضه به پزشک مراجعه کنید. پوشیدن کفش مناسب، آتل بستن، انجام دادن حرکات اصلاحی انگشت پا، مصرف دارو و جراحی برای درمان انگشت چنگالی توصیه می‌شود.

انگشت چکشی

درمان انگشت چکشی در کلینیک پا

انگشت چکشی به حالتی گفته می‌شود که انگشت به سمت پایین انحنا پیدا می‌کند. انگشت چکشی مانند بسیاری از عارضه‌های پا می‌تواند ارثی باشد یا در اثر پوشیدن کفش نامناسب یا مشکلات دیگر پا مانند زیاد بودن قوس کف پا یا انحراف انگشت شست ایجاد شود. آسیب‌دیدگی انگشت یا ابتلا به آرتریت نیز می‌تواند علت بروز انگشت چکشی باشد.

انگشت چکشی راه رفتن یا کشیدن پا را برای بیمار دردناک می‌کند و برخی بیماران نمی‌توانند انگشت‌شان را تکان بدهند. پوشیدن کفش مناسب و اندازه و استفاده از پدها و محافظ‌های بدون نسخه پا به رفع علائم کمک می‌کند.

نقرس

درمان نقرس در کلینیک پا

عارضه نقرس غالباً پاها، به ویژه انگشت شست را درگیر می‌کند. غلظت بالای اسید اوریک در بدن علت ابتلا به نقرس است. ناحیه درگیر ممکن است بسیار دردناک باشد. درد برخی بیماران آن‌قدر شدید است که بیمار احساس می‌کند پایش آتش گرفته است.

نقرس اشکال گوناگون دارد و در چهار مرحله بروز می‌یابد. نقرس برخی بیماران هر از گاه عود می‌کند و حالت رفت و برگشتی دارد؛ ممکن است نقرس به مرور زمان مزمن‌تر شود و به مفاصل آسیب بزند.

نقرس به دلایل گوناگونی مانند خوردن بعضی غذاها تشدید می‌شود و عموماً در آقایان 40 تا 50 ساله و خانم‌هایی مشاهده می‌شود که یائسگی را پشت سر گذاشته‌اند.

برای درمان نقرس باید به پزشک مراجعه کنید و تغییرات سالمی را برای مدیریت علائم در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید.

فرو رفتن ناخن در گوشت

گاهی اوقات ناخن انگشتان پا در پوست اطراف فرو می‌رود. اگر ناخن‌های‌تان را به صورت گرد کوتاه کنید، در مرتب کردن ناخن‌ها کوتاهی کنید، کفش تنگ بپوشید یا به انگشتان‌تان آسیب بزنید، ممکن است دچار این مشکل بشوید. ژنتیک نیز نقش مهمی در فرو رفتن ناخن در گوشت دارد.

موارد خفیف فرو رفتن ناخن درون گوشت باعث ناراحتی و حساسیت و دردناک شدن پوست دور ناخن می‌شود. برای درمان موارد خفیف می‌توانید ابتدا درمان‌های خانگی مانند گذاشتن پا در آب گرم، مصرف مسکن و آنتی بیوتیک‌های موضعی را امتحان کنید.

موارد شدیدتر ناخن درون گوشت خود به خود التیام پیدا نمی‌کند یا عفونی می‌شود؛ در نتیجه بیمار با علائمی مانند قرمزی، خونریزی، چرک و درد روبه‌رو می‌شود. در این صورت بیمار باید به پزشک مراجعه کند، پزشک حتی ممکن است توصیه کند که جراحی برای خارج کردن ناخن درون گوشت انجام شود.

عفونت قارچی ناخن

پوسته پوسته، ورقه ورقه، شیار شیار، شکننده و خشک شدن ناخن و لکه‌های زرد روی ناخن می‌تواند نشانه عفونت قارچی باشد. عفونت قارچی می‌تواند در اثر ورود قارچ به ناخن به دلیل قرار گرفتن در محیط مرطوب ایجاد شود.

علائم عفونت قارچی گاهی به آهستگی بروز می‌یابد. افراد به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، پیرایش ناخن‌ها با ابزار آلوده، مراجعه به مکان‌های عمومی مانند استخر یا رختکن یا آسیب دیدن پوست نزدیک ناخن دچار عفونت قارچی می‌شوند.

عفونت ناخن می‌تواند برای مدتی بسیار طولانی استمرار داشته باشد. پزشکان داروی ضدقارچ را برای درمان عفونت قارچی ناخن تجویز می‌کنند.

زگیل کف پا

درمان زگیل کف پا در کلینیک پا

زگیل روی کف پا عارضه شایعی است که به دلیل آلوده شدن به ویروس پاپیلوم انسانی بروز می‌یابد و در محیط‌های مرطوبی مانند رختکن و استخر منتقل می‌شود.

زگیل کف پا می‌تواند بسیار دردناک باشد و درد آن هنگام راه رفتن به حداکثر می‌رسد. با این حال زگیل کاملاً قابل درمان است. زگیل گاهی اوقات خودبه خود از بین می‌رود و گاهی لازم است که آن را در خانه با داروهای حاوی سالیسیلیک اسید درمان کنید یا برای از بین بردن آن به پزشک مراجعه کنید. برای درمان اکثر زگیل‌ها لازم است که دارو ظرف یک دوره چند هفته‌ای چند بار روی زگیل گذاشته شود.

کبودی سنگی

کبودی سنگی یا متاتارسالژی سینه پا را درگیر می‌کند و پیامد پوشیدن کفش نامناسب، انجام دادن ورزش پربرخورد یا عارضه‌های زمینه‌ای دیگر است.

ناحیه بین پنجه و قوس کف پا ممکن است بی‌حس شود، سوزش داشته باشد، تیر بکشد، درد داشته باشد یا احساس کنید که انگار سنگریزه‌ای در کفش‌تان وجود دارد. علائم به مرور زمان تشدید می‌شود.

استراحت دادن به پا، گذاشتن یخ روی پا، مصرف مسکن و پوشیدن کفش مناسب از جمله روش‌های متداول برای درمان کبودی سنگی به شمار می‌آید. برای بررسی علائم شدیدتر باید به پزشک مراجعه کنید.

صافی کف پا

منظور از صافی کف پا این است که قوس کف پا هنگام ایستادن وجود ندارد. صافی کف پا معمولاً عارضه‌ای ژنتیکی است که فقط در صورتی که ورزش کردن یا ایستادن طولانی مدت را برای بیمار دشوار کند، نیاز به درمان دارد. اگر صافی کف پا باعث ناراحتی‌تان شده است، برای تشخیص مشکل باید به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان صافی کف پا از کفی طبی یا مسکن استفاده می‌شود و به بیمار توصیه می‌شود که تغییراتی را در سبک زندگی‌اش ایجاد کند.

نوروم مورتون

بیماران مبتلا به نوروم مورتون ممکن است متوجه ابتلا به این عارضه نشوند، چون این عارضه همواره دردناک نیست. نوروم مورتون بافت دور عصب سینه پا، یعنی ناحیه بین پنجه و قوس کف پا را ضخیم می‌کند.

نوروم مورتون عموماً در بانوان میانسال مشاهده می‌شود و می‌تواند پیامد پوشیدن کفش پاشنه بلند یا بسیار تنگ، انجام دادن حرکات مکرر ورزشی یا ناهنجاری‌های پا یا راه رفتن باشد.

عوض کردن کفش یا استراحت دادن به پا نخستین روشی است که برای درمان نوروم مورتون توصیه می‌شود. اگر عارضه بهبود پیدا نکند، پزشک پا را معاینه می‌کند و طرح درمانی را که شامل کفی طبی، فیزیوتراپی و مداخله‌های دیگر می‌شود، توصیه می‌کند.

سزاموئیدیت

سزاموئیدیت نوعی التهاب استخوان پا است که با درد همراه است. سزاموئیدها استخوان‌هایی در پا در محل اتصال تاندون‌ها هستند که به خم کردن انگشت شست کمک می‌کنند.

سزاموئیدیت زمانی بروز می‌یابد که سزاموئیدها آسیب ببینند یا ملتهب بشوند، این اتفاق غالباً پس از انجام فعالیت‌های خاصی مانند باله یا بیسبال رخ می‌دهد.

استراحت دادن به پا، گرما درمانی یا سرمادرمانی، مصرف مسکن یا بستن باند کشی نخستین روش‌هایی است که برای درمان سزاموئیدیت توصیه می‌شود. پزشک درمان‌های مناسب دیگر را توصیه می‌کند.

نوروپاتی دیابتی

درمان نوروپاتی دیابتی در کلینیک پا

معاینه روزانه پاها و تحت نظر داشتن تغییرات پا یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در مدیریت دیابت باید انجام شود، چون احتمال دارد که عصب‌ها به دلیل ابتلا به نوروپاتی دیابتی آسیب دیده باشد.

نوروپاتی دیابتی با علائمی مانند سوزن سوزن شدن، بی‌حسی، حساسیت پاها یا مشکلات راه رفتن همراه است. چنانچه به دیابت مبتلا هستید، در صورت مواجهه با این علائم به سرعت به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است به عوارضی مانند عفونت و آسیب‌دیدگی دچار شوید که در نهایت به قطع پا منجر شود.

کنترل قند خون خطر ابتلا به نوروپاتی دیابتی را کاهش می‌دهد.

مشاوره تلفنی با پزشکان مرکز :

 09370015333

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید