درمان طب فیزیکی یبوست با بیوفیدبک

در حال حاضر درمان یبوست با بیوفیدبک بطور آکادمیک تنها درکلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ و بخش طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان فیروزگر( دکتر احدی) و مطب شخصی دکتر رئیسی وجود دارد. امیدواریم با شناخته شدن این روش که تنها روش درمانی در بیش از یک سوم موارد یبوست مزمن و اولین قدم درمانی در بسیاری از بیماران مبتلا به یبوست است بیماران دسترسی ساده تری به این روش داشته باشند. متاسفانه اکثر پزشکان بعلت نبودن این روش در کشور آشنایی کافی با آن ندارند یا از وجود مراکز فعال در این زمینه آگاه نمی باشند.

دراین روش ابتدا ارزیابی اولیه بیمار توسط پزشک، از نظر وضعیت سلامتی عمومی، وضعیت تغذیه وسبک زندگی و داروهای مصرفی ودیگر عواملی که عملکرد روده را تحت تاثیر قرار می دهند انجام می گیرد. سپس به بیمار توصیه های لازم صورت می گیرد و در صورتی که بیمار از دسته ای باشد که به این درمان پاسخ می دهد درمان یبوست از روش بیوفیدبک استفاده شود. بسیاری از بیماران دچار یبوست دارای اختلال عملکرد عضلات واختلالات عملکردی روده هستند(مانند یبوست ناشی از سندرم روده تحریک پذیر یا ای بی اس). این بیماران مدتها تحت درمانهایی مانند مصرف مسهل قرا گرفته اند که برای آنها فایده چندانی نداشته است حتی باعث آسیب سیستم عصبی و تنظیم خود بخود روده می شود، حتی دربسیاری موارد ، از اختلال عملکردی انتهای روده بزرگ وناحیه رکتوم ومقعد ، اطلاعی وجود ندارد .این بیماران بخوبی به درمان یبوست با روش بیوفیدبک پاسخ داده ودرمان می شوند. معمولا درمان یبوست با روش بیوفیدبک شامل بازتوانی عضلاتی است که در دفع مدفوع وتخلیه روده بزرگ دخالت دارند. این روشها به بیمار اموزش داده می شود وپس از مدت کوتاهی بیمار قادر خواهد بود دفع مدفوع خود رابحالت طبیعی برگرداند. اکثر افرادی که با این روش تحت درمان قرارگرفته اند از آن راضی هستند. دراین روش از تمرینات پیشرفته روده و کف لگن استفاده می شود بنابراین عارضه خاصی ندارد. در بسیاری از موارد اگر بیمار اختلال عملکردی شدید در کف لگن داشته باشد از تحریکات الکتریکی خاصی بطور همزمان در ناحیه انتهای روده استفاده می شود که به روند درمان کمک می کند.

در بسیار از موارد علاوه بر یبوست علایم دیگری مثل احساس سیری زودرس، پری شکم و نفخ با درمان بیوفیدبک بهبود می یابند. در این روش درمانی بیمار در روند درمان نقش فعال و موثر دارد و برخلاف بسیاری از روشهای دیگر مثل دارو درمانی اثرات درمان پایدار است و با آموزشهای داده شده و ادامه تمرینات در منزل بیمار نیاز به مراجعه مجدد ندارد. طول درمان ممکن است از یک هفته و در موارد مزمن و پیشرفته تا 6 ماه طول بکشد.

                                                                                         برگرفته از سایت دکتر طناز احدی

دپارتمان تخصصی بیوفیدبک کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فروغ

با به‌کارگیری متخصصان آموزش دیده و مجرب درزمینه‌ی طب نوین بیوفیدبک آماده ارائه خدمات بیوفیدبک برای درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی و انواع سردردها و   بی اختیاری ادرار ویبوست می‌باشد.

متخصصین ما کمک خواهند کرد تا بر اساس شرایط و وضعیت شما، بهترین شیوه درمانی بیوفیدبک انتخاب گردد. موفقیت درمان بیوفیدبک به چندین عامل بستگی دارد، از جمله تعداد دفعات به‌کارگیری این تکنیک در طول زندگی روزانه شما. جهت کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن نوبت از متخصصان ما لطفاً با ما تماس بگیرید.

 

کلینیک تخصصی دکتر بیژن فروغ : 66572220-021 و 66576421-021

دپارتمان تخصصی بیوفیدبک – خانم منصوری : 09333085238